Gündem Haberleri

  'Onu anlatan film çekeceğim'

  Hürriyet Haber
  12.05.2011 - 09:15 | Son Güncelleme:

  Eski CHP İstanbul İl Başkanı, sinema sanatçısı Berhan Şimşek, son 10 yılda sanat alanında toplumun dertlerini anlatmak yerine iktidarı öven şeyler yapıldığını öne sürerek, “Ben Tayyip'i anlatan bir film çekeceğim, onu oynayacağım” dedi.

  "PARTİLERİN GİDERLERİNE KASET MASRAFI DA EKLENECEK"

  Sebile ÇETİN/ BURSA, (DHA) - BURSA’da düzenlenen ‘Aydınlarla Yüz Yüze Söyleşileri’ne katılan CHP İstanbul eski İl Başkanı Berhan Şimşek, Milliyetçi Hareket Partisi’nde yaşanan kaset olaylarını değerlendirirken, "Kasetler üzerinden siyaset yapmak siyasetin ahlaki değerlerini zafiyete götürüyor. Siyasi partilerin bayrak, minibüs, flama, afiş masrafı, miting masraflarını giderlerine yazdıkları gibi görünmeyen giderlere kaset giderleri gibi bir harcama kalemi de yazmaları gerekiyor" dedi.

  Bursa Gazeteciler Cemiyeti (BGC) ve Nilüfer Belediyesi tarafından Uğur Mumcu Sahnesi’nde düzenlenen ‘Aydınlarla Yüz Yüze Söyleşileri’ne şair ve sanatçı Orhan Aklaya, CHP İstanbul eski İl Başkanı ve sanatçı Berhan Şimşek katıldı. ‘Sanat Ne kadar Özgürdür’ konulu söyleşi öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Berhan Şimşek, CHP’de milletvekili aday listesi ve seçimlerde elde edilecek oy oranı ile ilgili şunları söyledi:

  "Liste genel merkezin tasarrufu. Örgütün iradesinin olduğunu söylemek mümkün değil. Genel merkez bu kararı, partinin yararına, geleceği ve başarısını düşünerek almıştır. Başarırlarsa alkışlamak gerekir. Siyasi partilerde bu tür radikal değişiklikler yaptığın zaman mutlaka iktidar olması gerekir. CHP eğer iktidar olmazsa, ‘Biz bu kadar değişiklik yaptık, neden iktidar olmadık?’ diye parti yöneticileri kendilerine sormalı."

  "SİYASİ PARTİLER BİR DE KASET MASRAFI EKLEMELİ"

  CHP kadrolarındaki bu değişimin seçimlerin ardından eskiye döner mi? soru üzerine ise Şimşek, "Birileri yeni CHP der. Birileri de kalkar yeniden CHP der" diye konuştu.

  MHP’de yaşanan kaset olaylarını da değerlendiren Şimşek şunları söyledi:

  "Kasetler üzerinden siyaset yapmak siyasetin ahlaki değerlerini zafiyete götürüyor. Şöyle bir durum ortaya çıkıyor. Siyasi partilerin bayrak, minibüs; flama, afiş masrafı, miting masraflarını giderlerine yazdıkları gibi, görünmeyen giderlere kaset giderleri gibi bir harcama kalemi de yazmaları gerekiyor. Ayrıca siyaset yapanlar, bizler özel hayatlarımıza dikkat etmeliyiz. Toplumun vekaletini alıp toplum adına görev yapan insanlarız. Canımızın istediğin gibi halkın vermiş olduğu dokunulmazlığı, hem ekonomik alanlarda çıkar hem de kendi zaaflarımızı zafiyet dönüştürecek bir şekilde kullanamayız. Ne toplum kabul edebilir, ne de siyasi partilerin yöneticileri kabul edebilir."

  "10 YIL SONRA ÇEKTİĞİM İLK FİLMDE BAŞBAKANI OYNAYACAĞIM"

  Söyleşide, Türkiye’de son 10 yıldır mevcut iktidarı eleştiren film çekilmediğini belirten Berhan Şimşek, "Bugün Türkiye’de sanatçı, kadın, öğrenci, bilim adamı özgür değil. Siyaset hayatına girdiğim 10 yıldır çocuğumun yüzünü görmedim. Para kazanmadım. 10 yıldır film çekmedim. Bu yıl çekeceğim ve Tayyib’i oynayacağım" dedi.

  İSTANBUL’DAKİ UCBELER İÇİN KİMSE BİR ŞEY YAPMIYOR

  Kanal D’de yayınlanan "Öyle bir geçer zaman ki" dizisinde balıkçı rolünü oynayan şair ve sanatçı Orhan Aklaya ise, sanatın toplumla ne kadar yaygın bir ilişki kurduğunun da önemli olduğunu belirterek, "Kars’ta heykeltıraş Mehmet Aksoy’un yaptığı heykele Başbakan ‘ucube’ dedi. O ilin belediye başkanı da kendine görev edindi ve heykeli kestiler. İstanbul’da ucubelerle dolu bir çarpık kentleşmede yaşıyoruz. Bundan rahatsız olmayanlar heykelden rahatsız oluyor. Toplumda heykel sanatına karşı bir farkındalık olsaydı o heykel oradan kalkmazdı" diye konuştu.

   

  SÇ(FK/AAA) (FOTOĞRAFLI)

   

   

   

  DHA-Politika - Türkiye-Bursa / Merkez - Sebile ÇETİN
  2011-05-11 11:38:10

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı