Gündem Haberleri

  Onları yollara döken isim konuştu

  Hürriyet Haber
  22.09.2015 - 09:47 | Son Güncelleme:

  Suriyeli sığınmacıları karadan Avrupa’ya gitmeleri umuduyla sosyal medyada örgütleyen 24 yaşındaki Savsan Atraşh, kardeşinin ve Aylan bebeğin umuda yolculukta hayatını kaybetmesinden etkilenerek Facebook’ta grup kurduğunu anlattı.

  "KAÇAKÇILARA PARA VERMEYİN, KENDİNİZİ DENİZE ATMAYIN"

  Suriyelileri harekete geçirip Avrupa yollarına döken isim Savsan Atraşh konuştu. Göçmenleri karadan Avrupa’ya gitmeleri umuduyla sosyal medyada örgütleyen Suriyeli Savsan Atraşh, “Diş hekimliği fakültesi son sınıfta okuyan kardeşim Muhammed, Hollanda’ya gitme umuduyla 2014 yılının nisan ayında İzmir’den Yunanistan’a giderken botun batması sonucu hayatını kaybetti. Son olarak Aylan bebeğin ölümünden etkilenip sosyal medyada, ‘Yürüyerek gideceğiz’ adlı grubu kurdum. Grupta, ‘Kaçakçılara para vermeyin, kendinizi denize atmayın, yürüyerek gidin’ mesajını paylaştım” dedi.

  "BU KADAR GÜNDEME GELECEĞİNİ BİLMİYORDUM"

  Habertürk Gazetesi'nden Neşet Dişkaya'nın haberine göre; Grubunu 11 bin 652 kişinin takip ettiğini belirten Savsan Atraşh, bu işten nemalananların grubu kurmasına karşı çıktığını da söyledi. “Denizde boğulmamak ve insan tacirlerine para kaptırmamak için bu grubu kurduk” diyen Atraşh, “Hâlâ sürekli arayıp ‘Edirne’den geçişlere izin verdiler mi?’ diye soruyorlar. Sonra 6 grup daha kuruldu. Böyle bir şeye önayak olduğum için tabii ki mutluyum. Benimki küçük bir fikirdi, bu kadar gündeme geleceğini bilmiyordum. Suriyeli vatandaşlarımın denizde boğulmasını istemedim. Karadan gitmeseler denizden gidecekler, çünkü onlar yaşamak istiyor, hayat kurmak istiyor. Mutlaka kapının açılması lazım. Sadece yaşamak istiyoruz. Ülkemizde savaş olduğu için kaçıyoruz” diye konuştu.

  Dayısı ve teyzesinin deniz yoluyla kaçıp Macaristan’a gittiğini belirten Atraşh, “Televizyonda özellikle Macaristan’daki olayları izleyince çok üzülüyorum” dedi.

  İzmir’de Arapça dersleri veren ilahiyat mezunu Savsan Atraşh, karadan geçişe izin verilse bile kendisinin Türkiye’de kalacağını belirterek, “Türkiye’de yüksek lisans yapmak ve öğretmen olmak istiyorum” diye ekledi.

  Etiketler: yürüyüş , göçmen , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı