GeriGündem Onlara da gidin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Onlara da gidin

Ecevit'ten, Lüksemburglu Bakan'a;

Avrupalı bakanların daha Anıtkabir'e bile gitmeden sivil toplum kuruluşlarıyla görüşüp, HADEP'li başkanların serbest bırakılmalarını istemeleri Başbakan Ecevit'i kızdırdı. Lüksemburg Dışişleri Bakanı Polfer'e sitem eden Ecevit, ‘‘Şehit ailelerini, gazilerimizi de ziyaret etsenize... Onlar insan değil mi?’’ dedi.

BAŞBAKAN Bülent Ecevit, Avrupa Birliği'nin (AB), HADEP'li belediye başkanlarının derhal serbest bırakılmasını istemesine sert tepki gösterdi. Ecevit, AB'ye yönelik bu tepkisini önceki gün başbaşa görüştüğü Lüksemburg Dışişleri Bakanı Lydie Polfer'e ileterek, ‘‘AB, Türkiye'de yargının bağımsız olduğunu unutuyor. AB'den gelen talepler Türk kamuoyunda ciddi rahatsızlığa yol açıyor’’ dedi. Türkiye'ye gelen Avrupalı bakanların Anıtkabir'i ziyaret etmeden ve resmi temaslarına başlamadan önce insan hakları kuruluşları yöneticileriyle biraraya gelmesini de kınayan Başbakan Bülent Ecevit, başbaşa görüşmede Polfer'e şöyle sitem etti: ‘‘Sivil toplum kuruluşları dahil olmak üzere Türkiye'nin herkese kapısı açıktır. Ancak Avrupalı dostlarımız terörle mücadelede 30 binden fazla insanımızı kaybettiğimizi unutmuş gözüküyor. İnsan hakları kuruluşları ile görüşmenize bir şey dediğimiz yok. Ancak bir de ilk tercihiniz, şehit ailelerini, hastanelerde yatan binlerce gazimizi ziyaret etmek olsa fena mı olur? Avrupalı konuklarımızın ilk tercihleri nedense şehit aileleri, gaziler olmuyor. Onlar insan değil mi? Onların yaşam hakkı yok mu?’’

LÜKSEMBURGLU BOCALADI

Ecevit'in beklenmedik bu sert çıkışı karşısında önce bocalayan Lüksemburg Dışişleri Bakanı Polfer, daha sonra kendisini toparlayarak Ankara'da önce insan hakları kuruluşları temsilcileriyle görüşmesinin tesadüf olduğunu ileri sürdü. Geçen Salı günü saat 17.00'de Esenboğa Havalimanı'na inen Polfer, saat 19.00'da insan hakları kuruluşları yöneticileriyle görüşmeye gitmişti. Lüksemburg'un Benelüks ülkesi olması nedeniyle Hollanda Büyükelçiliği'nde gerçekleşen görüşmede İHD Başkanı Hüsnü Öndül, İHD eski Başkanı Akın Birdal, Leyla Zana ve eski DEP'lilerin avukatı Yusuf Alataş, Mazlum-Der Başkanı Yılmaz Ensarioğlu ile İnsan Hakları Vakfı Başkanı Yavuz Önen hazır bulunmuştu.

Cem: Yargıya müdahale olmaz

LÜKSEMBURG Dışişleri Bakanı Polfer, Ecevit ile görüşmesinden önce biraraya geldiği Dışişleri Bakanı İsmail Cem'den, HADEP'li belediye başkanlarının serbest bırakılmasını istedi. HADEP'li belediye başkanlarının gözaltına alınmalarının AB içinde büyük tepkiye yol açtığını belirten Polfer, Türkiye'nin Kopenhag kriterlerini yerine getirmesi halinde 2004 yılında AB ile üyelik müzakerelerine başlayabileceğini bildirdi. Cem ise HADEP konusunda Başbakan Bülent Ecevit'in daha önce yaptığı bir açıklamayı hatırlatarak, ‘‘Bu Türkiye'nin iç meselesidir. Bağımsız yargıya kesinlikle bir müdahale olamaz’’ dedi.

HASSAS OLUN

Avrupalı bakanların ilk tercihlerini insan hakları kuruluşlarından yana yapmaları Dışişleri Bakanlığı'nı da rahatsız etti. Bakanlık Sözcü Yardımcısı Sermet Atacanlı, Türkiye'ye son dönemde gelen AB'li konukların insan hakları kuruluşlarına öncelik verip, HADEP'li belediye başkanlarının gözaltına alınmalarını gündeme getirmelerinin Türk kamuoyunda hassasiyet yarattığını söyledi. Atacanlı, ‘‘Hiç şüphesiz konuklarımız bu hassasiyet konusunda gerekli notları almışlardır’’ dedi.

İnsan değil mi?

30 bin insan öldü, binlerce Mehmetçik, polis şehit düştü. Gözyaşlarına boğulan yakınlarının hayatları karardı. Ama Avrupalı için bunların hiç önemi yok. Onlar ısrarla bakmak istedikleri yere bakıyorlar. Sonunda Başbakan Ecevit'in de boğazına geldi ve Lüksemburg Dışişleri Bakanı Lydie Polfer'e patladı: ‘‘Niye şehit ailelerinin, gazilerin yanına git-miyorsunuz? Onlar insan değil mi?’’


Yorumları Göster
Yorumları Gizle