Gündem Haberleri

  ‘One minute’ın perde arkası

  Toygun ATİLLA / İSTANBUL
  20.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan’ı Davos Zirvesi sırasında “One minute” çıkışına götüren sürecin öncesinde yaşanan sıcak gelişmeler Balyoz davasının tutuklu sanığı emekli Orgeneral Ergin Saygun’un, yarın piyasaya çıkacak olan ‘Türk Ordusuna BALYOZ’ adlı kitabında yer aldı. İşte Saygun’un o kitabından satırbaşları:

  İlişkileri bozdular

  “Bana sanki ABD ve İsrail, Türk-İsrail ilişkilerini bilerek bozdular gibi geliyor. 2008’de ABD’deki önemli Yahudi lobilerinden biri olan Anti-Defamation League (ADL) “Ermeni soykırımı olmuştur” diye bir açıklama yaptı. Bana göre İsrail ile ilişkilerin bozulması, ADL’nin bu girişimi ile başlamıştır. Ne olduğunu anlamaya çalışırken İsrail jetleri güney sınırımızdan içeri girip Suriye’ye taarruz ettiler. Bunu yaptıklarını açıkça göstermek için, uçaklarının ilave yakıt depolarını (Tip-Tank) topraklarımıza attılar. İsrail’den özür dilemesini talep ettik. Amerikalılar, “İsrail nedenini açıkladığında siz de hak vereceksiniz” diyerek konudan önceden haberdar oldukları sinyalini verdiler. İsrail, herhangi bir şekilde özür dilemediği gibi, bir açıklama da yapmadı.

  Radar kilitlediler

  İsrail Hava Kuvvetleri’ne bağlı uçaklar, BM’nin Lübnan’daki Barış Gücü UNIFIL bünyesinde görev yapan Türk Deniz Kuvvetleri’ne mensup bir firkateyne radar kitledi. Bu, uçakların gemiye her an füze atabilecek pozisyona geçtikleri anlamına gelmekteydi. İsrail askeri ateşkesi Genelkurmay Karargahı’na çağrılarak neden böyle davrandıkları soruldu. Bunun eğitim amaçlı olduğunu, başka bir amaçlarının olmadığını söyledi. Birkaç gün sonra İsrail uçakları aynı şeyi bir kez daha tekrarladılar. Olay ilgili yerlere bildirildi. İsrail makamlarına, bir daha böyle bir şey tekrarlanırsa geminin reaksiyon göstereceği söylendi. İsrail uçakları bir daha tacizde bulunmadı.

  Kontrolden çıktı  

  Türkiye, Suriye ile İsrail arasında arabulucuk yaparken, Başbakan Erdoğan’ın durdurmak için ısrarlı çabalarına rağmen İsrail Gazze’ye taarruz etti ve binlerce insan öldürdü. Arabuluculuk ve müzakereler durdu. Bu arada, Kudüs’te Mescid-i Aksa duvarının Zeytin Dağı’na bakan yüzünün ön tarafındaki caddenin kenarına, Ortadoğu’da görev yapmış birliklerimizin ve şehitlerimizin anısına bir anıt yapmak istedik. Bunun için İsrail makamlarıyla temaslar kuruldu, izinler alındı, projeler çizildi, ihale yapıldı. Tam inşaata başlanacağı sırada İsrail makamları inşaatın yapılamayacağını söyledi. Nedenini sorduğumuzda bunu yeniden incelemeleri gerektiğini belirttiler. Sonradan Anadolu Kartalı tatbikatına Türkiye, İsrail’i davet etmedi. Bunun üzerine ABD de tatbikattan çekildi. Birkaç gün içinde İsrail ile tatbikat yaparak İsrail’in yalnız olmadığı mesajını verdi. Daha sonra Davos’taki “One minute” krizi yaşandı ve işler kontrolden çıktı. Ardından da Mavi Marmara olayı ile Türkiye-İsrail ilişkisi kopma noktasına geldi.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı