Gündem Haberleri

  Önder Sav'ın istediği oldu

  Hürriyet Haber
  22.05.2010 - 12:28 | Son Güncelleme:

  CHP Kurultayı'nda Önder Sav damgası kesinleşti.Partinin iki yıl önceki kurultayında kabul edilen ve genel sekreterliği güçsüzleştiren tüzük değişikliği bugünkü kurultayda resmen iptal edildi.

  Divan Başkanı Kemal Anadol, konuşmalar sürerken birden bire bir önergeyi oylamayı sundu. Kimse pek farketmeden Anadol'un "kabul edenler, etmeyenler" oylaması çerçevesinde sessizce geçirilen bu önerge, partinin geleceği açısından büyük önem taşıyordu.

   

  Çünkü önerge ile iki yıl önce kabul edilmiş olan CHP yönetimini tümden değiştirecek ve bu kurultaydan itibaren yürürlüğe girmesi planlanan yönetim sistemi tümden iptal edildi.

         

   

  Zeynep GÜRCANLI
  hurriyet.com.tr

  İki yıl önceki tüzük değişikliği kongresinde CHP'deki mevcut güçlü genel sekreterlik makamının pasifize edilmesi, bunun yerine örgütten sorumlu genel başkan yardımcılığının güçlendirilip fiilen CHP'nin "ikinci adamı" haline getirilmesi öngörülüyordu.

   

  Önder Sav ile Deniz Baykal'ın arasındaki ilk anlaşmazlık da iki yıl önce gündeme gelen bu değişiklik nedeniyle ortaya çıkmıştı. Deniz Baykal'ın isteği ile değişiklik kabul edilmiş, ancak o dönemde Sav'ın "kırılmaması" için uygulama iki yıl sonraya yani bu kurultaya kadar ertelenmiştir.

   

  BAŞKANLIK DİVANINI YİNE PARTİ MECLİSİ SEÇECEK

   

  Yine önerge ile iptal edilen değişikliğin bir başka önemi ise başkanlık divanı seçimiyle ilgili. İki yıl önceki tüzük değişikliği genel başkan yardımcılarının 80 Parti meclisi üyesi içinden bizzat genel başkan tarafından seçilmesini öngörülüyordu. Ancak önerge ile bu da iptal edildi. Yani Parti yönetimi yine mevcut sisteme göre, 80 kişilik parti meclisi tarafından seçilecek.

   

  Bu durumda da Parti Meclisi'ne hakim olan parti yönetimine de hakim olacak. CHP kulislerinde bu durumda Önder Sav'ın yönetimde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'ndan daha etkin olabileceğine işaret ediliyor.

   

  KILIÇDAROĞLU TEK ADAY             

   

  Kılıçdaroğlu, CHP Genel Sekreteri Önder Sav ve bin 200 delegenin imzasıyla aday gösterildi. Adaylık süresi sona ererken Kılıçdaroğlu'nun dışında aday çıkmadı.

   

  İŞTE GANDİ KEMAL'İN YAŞAM HİKAYESİ / FOTO ANALİZ

   

  ÖNDER SAV KILIÇDAROĞLU İLE İLGİLİ KONUŞTU / WEB TV 

   

  KURULTAY'DAN İLGİNÇ KARELER

   

  KILIÇDAROĞLU İZDİHAMDAN SALONA GÜÇLÜKLE GİRDİ / WEB TV 

   

  İZDİHAMDAN SALONA GİREMEDİ - FOTO GALERİ

   

  KILIÇDAROĞLU KÜRSÜYE GİDERKEN ZOR ANLAR YAŞANDI /WEB TV  

   

  KILIÇDAROĞLU'NDAN İLK DEMEÇ / WEB TV

   

               

           

    

      

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı