Gündem Haberleri

  Önder: Gezi olaylarından sorumlular istifa etmeli

  İbrahim AKTÜRK, İstanbul-DHA
  06.06.2013 - 18:07 | Son Güncelleme:

  İstanbul BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, İstanbul Valiliği’nde ‘Gezi Parkı’ olaylarıyla ilgili görevlendirilen müfettişlerle görüşme yaptı. Önder, “Bütün bu vahamete, doğru müdahale edememiş olmak bile ahlaki standartlar açısından istifayı gerektirir" dedi.

  Önder, ‘Gezi Parkı’ olaylarıyla ilgili mülkiye başmüfettişlerinin daveti üzerine İstanbul Valiliği’ne geldi. Çıkışta valilik önünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Önder, söz konusu olaylardan sorumlu idari yöneticilerin istifa etmesini istedi. Ayrıca, internet üzerinden birçok vatandaşın kendisine olaylarla ilgili video ve fotoğraf gönderdiğini söyleyen Önder, “İçeride müfettişlere başından beri tanık olduğumuz gelişmeleri aktardık. Soruşturma başladı. Bence soruşturmayı beklemeden bu oylarda sorumlu olan buradaki bütün idari yöneticiler istifa edebilirler. Bu çok insanı, ahlaki ve demokratik bir seçenek olur. Süreçten zarar gören katılımcıların internet üzerinden yüklediği belge, bilgi ve görüntüler var. Bunları ayrıca müfettişlere verdim. Bu internet sitesine birlikte girerek bir takım video ve fotoğrafları birlikte izledik. Twitter’dan bana neredeyse binlerce belge bilgi ve fotoğraflar geldi. Onları da sayın müfettişlerle elden geldiğince paylaştım" dedi.

  “İSTİFA ETSİNLER"

  “Bu sürecin sonunu beklemeye gerek yok" diyen Sırrı Süreyya Önder, “ Bütün bu vahamete doğru müdahale edememiş olmak bile ahlaki standartlar açısından istifayı gerektirir. Soruşturmanın sonucunda eğer sorumluluklarının olmadığı açığa çıkarsa, gelir görevliler başlarlar. Burası onlara tapulu mal değil. Kaç gündür bütün ülkeyi manasız saçma bir şiddetle perişan ettiler. İtirazını dile getiren insanların, hukuksuzluğa isyan eden bütün direnişçilere çok şiddetli yöntemlerle bastırdılar. Bunun bir sorumluluğu olmalı. Geri kalan süreci takip edeceğiz" ifadelerini kullandı.

  “HEYETTEN BUNUN İÇİN ÇIKARILMIŞSAM, BU ÇIKARANIN AYIBIDIR"

  Bir gazetecinin İmralı’ya gidecekler arasında kendisinin bulunmamasının, Gezi Parkı olaylarıyla bir ilgisinin olup olmadığı sorusuna ise Önder, “Bu saçmadır. Başından beri bu süreç barış sürecinin karşıtıymış gibi gösteriliyor. Oysa böyle bir denklem kurulamaz. Gezi parkı meselesindeki tutumumdan dolayı heyetin dışına çıkarılmışsam, bu çıkaranın ayıbıdır. Meseleyi kavrayamamış olmasının göstergesidir. Ama süreç bundan zarar görmez. Biz başından beri isimleri hiç tartışmadık. Yine de tartışmayacağız. BDP’nin bütün vekilleri bu görüşmeleri yürütecek yeterliliktedirler. Barış sürecine destek vermek için heyette yer almak da gerekmez. Sürece bütün gücümle katkı sunmaya devam edeceğiz. Bunları da tarih bir yere yazar." şeklinde konuştu.

  “YAPIN SARAYINIZDA OTURUN, YIKIN VİRANENİZDE OTURUN"

  Önder, sözlerini şöyle sürdürdü, “İnsanların hisleri dünyanın bütün hisse senetlerinden kıymetlidir. Vali burada oturmaktan ne anlıyor? Bu kenti bu kadar tarumar edeceksin, sonra bu koltukta oturacaksın. Sayın Validen bir beklentim yok. Onun kapasitesini aşan şeyler bunlar. Yapın sarayınızda oturun. Yıkın viranenizde oturun". Buradaki açıklamasının ardından Önder, Taksim’deki ‘Gezi Parkı’na gitti.


   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı