Gündem Haberleri

  Önceden kararlaştırılmış bir oyun

  Hürriyet Haber
  21.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ANAP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Bülent Akarcalı, sözde Ermeni soykırım tasarısının Amerikan Temsilciler Meclisinin bir alt komitesinde kabul edilmesi kararının çok önceden kararlaştırıldığını ve şimdi uygulandığını söyledi.

  Akarcalı, sözde Ermeni soykırımı tasarısının ABD Temsilciler Meclisi Uluslararası Operasyonlar ve İnsan Hakları Alt Komitesi’ndeki oylamada kabul edilmesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, „ABD Başkanı gidici, yeni Başkan ise henüz tavır alacak durumda değil“ dedi.

  Bülent Akarcalı, ABD Büyükelçisi Mark Parris’in de görevini yeni büyükelçiye henüz devrettiğini hatırlatarak, „Türk-Amerikan ilişkilerinin en boşlukta olduğu anı yakaladılar. Ve meseleye ciddi şekilde Türkiye açısından da sahip çıkılmadı“ diye konuştu.

  Dışişleri bakanlığı ve diplomatların yaptığı gayretin yetmeyeceğini ifade eden Akarcalı, üniversitelerle birlikte ilgili kurum ve kuruluşların bu konuda „parmaklarını bile kıpırdatmadıklarını“ söyledi.

  Gelişmelerin aslında yıllardır bilinen şeyler olduğunu anlatan Bülent Akarcalı, kendisiyle birlikte birkaç kişinin daha bu konuyu her yere iletmek istediklerini, ancak başarılı olamadıklarını belirtti. Akarcalı, şöyle devam etti:

  „Ama Türkiye uykudan uyanmak istemiyor. Yarın bu konu 3-4 gün gazetelerde yayınlanacak, sonra eski tas eski hamam devam edecek.“

  Lobicilik faaliyetinin bir tanıtım, bilgilendirme etkinliği olarak tanımlayan Akarcalı, „Bu lobiciliğin çok üstünde bir şey“ dedi. Akarcalı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  „Türkiye ahlaksız bir şekilde iftiraya uğruyor ve bunun karşısında tavır almıyor. (İhaleler tehlikeye girer) demek tavır almak değildir. O, bezirganlıktır. (İhaleler gidiyor) demek bezirganlıktır. Dünyada, bize mal satan ülkelerle mi kavga edeceğiz?“

  Bülent Akarcalı, tasarının ABD Senatosu Genel Kurulu’na seçimlerden önce ulaşıp ulaşmayacağı konusuna da değinerek, bunun senaryoyu ortaya koyanların arzusuna bağlı olduğunu söyledi.

  Akarcalı, şöyle dedi:

  „ABD’de bu senaryoyu ortaya koyanların işi nasıl yapmak istediklerine bağlı. (Çıkar) derlerse çıkar. Yok, şu sebepten dolayı Türkiye ile oynayacaklarsa, oynatmak istiyorlarsa oynatırlar, devam ederler.“

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı