Gündem Haberleri

  Önce ceza sonra ödül

  Hürriyet Haber
  24.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye'de bir çok tarihi yapıyı hayata döndüren Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu Genel Müdürü Çelik Gülersoy yıllardır yaptıkları nedeniyle ödüllendirilmek yerine cezalandırıldı. Önce Turing'in gelirleri kesildi, ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi yeniden kültürümüze kazandırdığı yapıları elinden aldı. Gülersoy'u yıllar sonra hatırlayan Kültür Bakanlığı oldu ve 2000 Yılı Kültür Sanat Büyük Ödülü'nü verdi.

  Kültür Bakanlığı'nın '2000 Yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü', Çelik Gülersoy'a verildi. Kültür Bakanı İstemihan Talay, 1979 yılından bu yana Türk tarihi, edebiyatı, dili, mimarlık ve sinema gibi kültür ve sanat dallarında verilen ödüle, bu yıl Çelik Gülersoy'un layık görüldüğünü açıkladı. Talay, ödülün önümüzdeki günlerde İstanbul'da düzenlenecek törenle Gülersoy'a sunulacağını söyledi.

  Kültür Bakanı Talay, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu Genel Müdürü Çelik Gülersoy'un Gülhane Parkı'ndaki Tanzimat Müzesi yapımı ve donatımı, Sultanahmet Talatpaşa Konağı, Çadırköşkü, Emirgan Parkı'nda Beyaz ve Pembe Köşkler, Hıdiv Kasrı, Sultanahmet Konağı yanındaki Cedid Mehmetefendi Medresesi, Soğukçeşme altındaki Soğukkuyu Medresesi gibi birçok tarihi eserin onarımını ve çevre düzenlemesini gerçekleştirdiğini belirtti. Talay şöyle devam etti: ‘‘Gravür ve fotoğraflarla İstanbul Arşivi'ni kuran ve Türkiye'de ilk kez müzelerin ve ören yerlerinin yabancı dillerde de renkli baskılı rehber kitaplarının yayımını yapan ve yayımladığı 100'den fazla eserle ülkemizin tanıtılmasında da büyük hizmetler veren, 1976 yılında İtalya Cumhurbaşkanı'nın 'Cavaliere Nişanı' ve 1979 yılında da Cumhurbaşkanı'nın 'Liyakat Nişanı'nı alan Çelik Gülersoy'a, Değerlendirme Kurulu'nca '2000 Yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü' verildi.’’

  Çelik Gülersoy, ödülden dolayı Kültür Bakanlığı'na teşekkürlerini sunarak, ‘‘1979 yılında da Kültür Bakanlığı'ndan şeref plaketi almıştım. Bu yıl da büyük ödülün verilmesini büyük onur sayıyorum’’ dedi

  Kültür Bakanlığı, 1979 yılından bu yana Türk tarihi, edebiyatı, dili, plastik sanatlar, fonetik sanatlar, sahne sanatları, sanat tarihi, mimarlık, arkeoloji, halkbilim, sinema gibi kültür ve sanat dallarında, eser, uygulama, yorum, sergileme, yayın, araştırma ve inceleme alanlarında ortaya koyduğu üstün nitelikteki eser ve çalışmalarından dolayı kişi ve kurumlara 'Kültür ve Sanat Büyük Ödülü' veriyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı