Gündem Haberleri

  Önce Atatürk'ün Türkiye mirasına sahip çık

  Hürriyet İnternet
  01.02.2006 - 13:01 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın CHP'ye yönelttiği "Atatürk'ün vasiyetine uyulmuyor" eleştirisine karşı çıkarak, Erdoğan'ı "önce Atatürk'ün Türkiye mirasına sahip çıkmaya" çağırdı. Baykal, Erdoğan'ı, belediye başkanlığından başbakanlık yaptığı bugüne kadar mal varlığını nasıl edindiğini açıklamaya davet ederek, "yolsuzluk minderinden kaçma” dedi.

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın mal varlığına yönelik açıklamalarına Grup Toplantısı'nda yanıt verdi.

   

  Başbakan Erdoğan'ın CHP'ye yönelttiği "Atatürk'ün vasiyetine uyulmuyor" eleştirisine karşı çıkan Baykal, Erdoğan'ı "önce Atatürk'ün Türkiye mirasına sahip çıkmaya" çağırdı.

   

  Başbakan Erdoğan'ın CHP'ye yönelttiği "Atatürk'ün vasiyetine uyulmuyor" eleştirisine karşı çıkan Baykal, Erdoğan'ı "önce Atatürk'ün Türkiye mirasına sahip çıkmaya" çağırdı. Baykal, CHP'nin İş Bankası'ndaki hisselerine ilişkin de açıklamalarda da bulunarak, İş Bankası'nın Atatürk'ün vasiyetiyle kurulduğunu, hisseleriyle ilgili düzenlemenin Atatürk tarafından yapıldığını anlattı.
    
  ATATÜRK'ÜN VASİYETİ

  Önce Atatürkün Türkiye mirasına sahip çık

   

  Bu vasiyetin, 12 Eylül'den sonra ciddi şekilde ihlal edildiğini ifade eden Baykal, Atatürk'ün, bu hisselerin çıplak mülkiyetini CHP'ye bıraktığını söyledi. Baykal, Atatürk'ün hisselerden elde edilen geliri, Türk Tarih ve Türk Dil kurumlarına verilmesini vasiyet ettiğini anımsatarak, 12 Eylül 1980'e kadar bu işlemlerin yapıldığını bildirdi. Baykal, 12 Eylül'de CHP'nin ve bu iki kurumun kapatıldığını hatırlatarak, Atatürk'ün kurduğu bu iki kurumun dernek niteliğinde ve özel hukuka tabi olduğunu ifade etti.
    
  CHP'nin 1992'de, Atatürk'ün kurduğu parti olarak yeniden açıldığına işaret eden Baykal, Hazine'ye, aynı kurum olduklarını söyleyerek, hisselerin kendilerine verilmesi için başvurduklarını anlattı. Baykal, buna itiraz edildiğini, kendilerinin de yargı sürecine başvurduğunu ifade ederek, büyük bir hukuk mücadelesi verdiklerini söyledi.
    
  Tarih ve Dil kurumlarının, hükümet tarafından yeni kurumlar şeklinde oluşturulduğunu ifade eden Baykal, “Hükümet, bize 'Atatürk'ün parasını, gelirlerini buna vereceksin' Sen, vasiyeti kanunla değiştirme hakkına nasıl sahip olabilirsin? Atatürk'ün vasiyetinde var olmayan bir hukuki kimlik. Adında tarih ve dil var diye herhangi bir kuruma, asıl kurumu kapattıktan sonra, oraya kanunla bunu akıtmaya hakkın var mı? Yanlış, Anayasa ve hukuka aykırı” diye konuştu. Baykal, konunun yargıda olduğunu ve sürecin devam ettiğini ifade etti.

   

  Baykal, İş Bankası Yönetim Kurulu'nda görev alan CHP'lilerin mali konularla ilgili hiçbir müdahalede bulunmadığını, bu üyelerin bankanın yasalara, Atatürk'ün ahlakına, anlayışına uygun bir şekilde yönetilmesini denetlemek ve gözden geçirmekle yükümlü olduklarını anlattı.
    
  "ATATÜRK'ÜN VASİYETİ TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NE SAHİP ÇIK"

   

  Atatürk'ün vasiyetinde yer alan tercih doğrultusunda manevi kızı Ülkü ile ilgili olarak şimdiye kadar CHP yöneticilerinin gerekenleri yaptıklarını kaydeden Baykal, Ülkü Adatepe'ye net 5 Milyar TL maaş ödendiğini belirtti. Baykal, Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın 3.5, Yargıtay Başkanı'nın ise 3 milyar lira maaş aldığına dikkati çekerek, ”Ülkenin içinde bulunduğu şartlar ortadadır. Bu konuda bir yanlışlık, haksızlık olduğu kanısında değiliz. Görevimizi yapıyoruz. En iyi şekilde Atatürk'ün vasiyetini uygulama gayreti içindeyiz” dedi.
    
  Baykal, sözlerini “Başbakan'ın İş Bankası, İş Bankası dediği olay budur. Atatürk'ün parası öyle mi harcanıyor, böyle mi harcanıyor? Bırak Atatürk'ün parasını, Atatürk'ün en büyük vasiyeti Türkiye Cumhuriyeti... Ona bir sahip çık” diye sürdürdü.
    
  "CHP TEK KURUŞ KULLANMADI"

   

  CHP lideri Deniz Baykal, bugüne kadar hiçbir CHP yöneticisinin, İş Bankası ve Atatürk'ün vasiyeti doğrultusunda, tek kuruşu parti işi için kullandırmadığını belirtti. 
    
  Bugüne kadar İş Bankası'nın parasının, kuruşunun CHP'ye gelmediğini vurgulayan Baykal, “Biz bu parayla hiçbir şekilde ilgili değiliz. CHP'nin kursağında, İş Bankası'ndan girmiş bir tek kuruş yoktur. Bundan sonra da olmayacaktır. Keşke elimizde olsa da o parayı Anadolu'da binlerce öğrenciye burs olarak dağıtabiliriz” dedi.

   

  "UNAKITAN İFTİRA ATTI,SUÇ İŞLEDİ"

   

  Siyaset, medya ve halkın bir tek konuya kilitlendiğini ifade eden Baykal, bu konunun, “siyaset ve yolsuzluk” olduğunu kaydetti. Deniz Baykal, siyaset adamlarının iç yüzünün, şeffaf şekilde toplum tarafından değerlendirilmesinin temel bir özlem olduğunu söyledi.

  Önce Atatürkün Türkiye mirasına sahip çık
   

  Malvarlığına ilişkin tartışmaların Maliye Bakanı Unakıtan’ın iktidara en yakın gazetenin yedi sütunluk manşetinde kendisine ve CHP’ye yönelik açıklamasıyla başladığını anımsatan Baykal, "Bunlar sessizce mırıldanma değil, ağızdan çıkmış bu sözler, başbakanın çok yakın dostunun sahibi olduğu gazete de dünyaya ilan etti" dedi. 
    
  “Maliye Bakanı, -Allah ayağına dolandırdı- kısa bir süre önce CHP ve Genel Başkanı'na, uluorta haksız sözler söyledi” diyen Baykal, CHP'yi çürütmeye çalıştıklarını savundu.
    
  Maliye Bakanı'nın, “suç işlediğini, yalan söylediğini ve iftira attığını” ileri süren Baykal, CHP'nin ve kendisinin bu iddialardan mağdur olduğunu kaydetti. Baykal, bu konuda sorumluluk üstlenilmesi, gereğinin yapılması ve özür dilenmesi gerekirken, hiçbirinin yapılmadığını belirtti.

   

  "ERDOĞAN MAL VARLIĞINI AÇIKLAMADI"
    
  CHP lideri Baykal, kendisinin ve Başbakan'ın malvarlığıyla ilgili resmi bir açıklama yapılması gerektiğini, bunun için her türlü katkıya hazır olduğunu söylediğini anlatarak, “Maliye Bakanı birden kayboldu, ara ki bulasın. Başbakan, 'bir süre idare edebilirim' diyerek, susmayı tercih etti. Sonra Salı günü açıklama yapacağını söyledi” dedi.
    
  Bu açıklamayı dün Atina'da beklediklerini, Başbakan'ın kişisel malvarlığıyla ilgili hiçbir açıklama yapmadığını ifade eden Baykal, Başbakan'ın, açıklama yapmasının yasak olduğunu söylediğini anımsattı. Baykal, bunun yasak olmadığını, Erdoğan'ın elini kolunu tutacak bir şeyin bulunmadığını belirterek, “Kaygı duymasın, basına açıkladığından dolayı başına bir şey gelmez. İçeriğini bilemem ama...” dedi.
    
  Bu yasağı kaldıracak girişimi birlikte kaldırma çağrısında bulunan Baykal, siyasilerin malvarlığına yönelik yasa teklifi verdiklerini söyledi.
    
  “YOLSUZLUK MİNDERİNDEN KAÇMASINLAR”
      
   CHP Genel Başkanı Baykal, Erdoğan'ın malvarlığını açıklamadığını, ”CHP, İş Bankası, Atatürk'ün vasiyeti, Papadopulos” dediğini ancak bir türlü “Maliye Bakanı Unakıtan, ben Recep Tayyip Erdoğan” demediğini söyledi.
    
  Minderden kaçılmamasını isteyen Baykal, “Bu yolsuzluk minderi. Ayrıca yeni minderler açmak istiyorlarsa, Kıbrıs, Irak, alt-üst kimlik, terör, esnafın, emeklinin sorunları minderleri, onları tartışalım. Ama yerinde tartışalım. Başbakan, hesap verme sorumluluğundan sıyrılabilmek için gündemi karıştırma çabasında” diye konuştu.
    
  Baykal, dünyanın her yerinde yolsuzluğun en büyük sorun olmaya devam ettiğini, iktidar değişikliklerinin, darbelerin, siyasi huzursuzlukların altında yolsuzluk iddialarının yattığını kaydetti. Baykal, bu konuları, “çelik çomak oyunu gibi, laf dalaşı gibi anlamanın” yanlışlığına işaret ederek, bunun, Türkiye'nin temel sorunu olduğunu kaydetti.
    
  Erdoğan ve kendisinin, seçimlerden önce dokunulmazlıkların kaldırılması sözü verdiklerini ancak 3 yıl içinde hiçbir gelişme olmadığını ifade eden Baykal, “Onun bunun arkasına saklanıyor, örtbas ediyor” dedi.
    
  “SİYASET ADAMININ PARASININ OLMASI GÜNAH DEĞİL”
    
  Deniz Baykal, siyaset adamının parasının olmasının günah ve yanlış olmadığını dile getirerek, şöyle devam etti:
    
  “Önemli olan, ne zaman, ne yaptın da kazandın. İktidar gücünü mü kullandın, alnının teri, girişimciliğin ve çalışmalarınla mı kazandın. Eğer böyleyse helal olsun. Devlet ya da belediyenin gücüyle onu sağladıysan sıkıntı verir. Bu konuda toplum aydınlatılma ihtiyacında. 
    
  "ERDOĞAN'IN 1994'TEN ÖNCE MAL VARLIĞI NEYDİ, ŞİMDİ NE?"

   

  Başbakan, 1994'te belediye başkanı oldu. Olmadan önce Recep Tayyip Erdoğan'ın malvarlığı neydi, bugün nedir? Soru bu kadar basittir.
    
  'Ben çocuklarımı yurtdışında okutamıyorum, bir yakınım okutuyor' derken, bugünkü durumuna nasıl geldin? Kamuoyuna anlatın. Önemli bir işadamı, belediye başkanlığı sırasında '1 milyar doları nereden buldun?' diye sordu. 'Maaşım yetmiyor, geçimimi sağlayamıyorum' diyeceksin. Öte yandan, şimdiki malvarlığınızı nasıl oluşturduğunuzu izah edemeyeceksin. Biz miktarı ile değil, bunun nasıl elde edildiğiyle meşgulüz.”
    
  Başbakan'ın, malvarlığına ilişkin açılan davadaki hukuki süreci anlatan Baykal, Başbakan'ın malvarlığını açıklamıyorsa, bunun açıklamak istememesinden kaynaklandığını savundu.

   

   "BAŞBAKAN UNAKITAN İLE YOLLARINI AYIRMALI"

   

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan'ın Maliye Bakanı Unakıtan ileyollarını ayırması gerektiğini söyledi.

   

   Unakıtan'ın istifa etmesi veya Başbakan'ın Maliye Bakanı'nın istifasını istemesi gerektiğini söyleyen Baykal, bu konuda gensoru verebileceklerini de açıkladı.

   

   “TÜM DOKUNULMAZLIKLARI KALDIRALIM”

   

  CHP lideri Baykal, dokunulmazlıklar konusunda Başbakan Erdoğan'a verdiği cevapta ise milletvekili dahil, tüm kamu görevlilerinin dokunulmazlığının kaldırılması çağrısı yaptı.

   

  Kamu görevlilerinin dokunulmazlığının kaldırılması için yasal, milletvekili dokunulmazlığı için anayasal değişiklik gerektiğini anlatan Baykal, bu değişikliklerin yapılması için CHP olarak destek vermeye hazır olduklarını duyurdu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı