Gündem Haberleri

  On binler beş yıl önce bugün öldürüldüğü yerde

  Sevin Turan / hurriyet.com.tr
  19.01.2012 - 11:48 | Son Güncelleme:

  Hrant Dink davasında kararın açıklanmasının ardından bugün ‘Hrant’ın Arkadaşları’nın çağrısı ile Taksim Meydanı’ndan Agos’un önüne bir protesto yürüyüşü gerçekleştirdi. Yürüyüşe on binlerce kişi katıldı.

  19 Ocak 2007 tarihinde öldürülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in arkadaşları, tüm duyarlı kesimleri Dink’in ölümünün 5’inci yıldönümünde sessiz yürüyüşe çağırdı. Saat 13.00’de Taksim Meydanı'nda başlayan yürüyüş, AGOS Gazetesi'nin önünde son buldu.

   

  BİNLERCE KİŞİ HRANT İÇİN YÜRÜDÜ / FOTO GALERİ

   

  YABANCI AJANSLAR BÖYLE DUYURDU / FOTO GALERİ


  /images/100/0x0/55eac4c6f018fbb8f8957f22Binlerce kişinin katıldığı yürüyüş için çağrı yapan Hrant’ın Arkadaşları, çağrı metninde duyarlı kesimlere şu cümleler ile seslendi:

   

  “Hrant Dink’i yok ettikleri günden bu yana tam beş yıl geçti. Beş yıl önce onu yüz binler İstanbul caddelerinde akarak, milyonlar ağlayarak uğurladı. Beşinci yılında o büyük dayanışmayı, o sessiz çığlığı, o çok büyük anlam taşıyan demokratik çıkışı tekrarlamak dileği ve umudundayız. Beş yıl boyunca cinayetin yargılanma sürecini hepimiz içimiz burkularak, öfkelenerek, isyan ederek izledik. Karşımıza üç beş tetikçi çıkardılar ve bununla yetinmemizi istediler.

   O yüzden 19 Ocak 2012 Perşembe günü Hrant Dink’i olabildiğince büyük bir kitlenin katılımıyla anmak daha da bir anlam ve önem kazanıyor.  Taksim Meydanının Elmadağ’a olan yönünde toplanacağız ve AGOS’un önüne yürüyeceğiz. Slogan yok. Örgütsel flama, bayrak yok. Bu sessiz bir çığlık.”

  ÜNLÜLER HRANT DİNK'İ BÖYLE ANDI - Foto Galeri

   

  ON BİNLER HRANT İÇİN AGOS'A YÜRÜDÜ / WEB TV

   

  ER SEVAG'IN AİLESİ DE YÜRÜDÜ

   

  Yürüyüşe Batman’da vatani görevini yaparken kaza kurşunuyla öldüğü açıklanan Jandarma er Sevag Şahin Balıkçı’nın ailesi de katıldı.

   

  AGOS ÖNÜNDE ANMA

   

  /images/100/0x0/55eac4c6f018fbb8f8957f24Yürüyüşün sona ereceği Agos Gazetesi önünde geniş güvenlik önlemleri alındı. Dink'in vurulduğu yere karanfiller bırakılırken gazete binasına "5 yıl değil 95 yıl da geçse, bu dava böyle bitmez" yazılı afiş asıldı.

   

  Binlerce kişi saat 15.00'te gazete binası önünde 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. 
   

  5 YIL ÖNCE ÖLDÜRÜLDÜĞÜ YERDE TOPLANDILAR / WEB TV

   

  KARAKAŞLI: "HEPİMİZİ GÖRGÜ TANIĞI KILDILAR"

   

  Gazeteci-yazar Karin Karakaşlı, saygı duruşunun ardından Agos’un penceresinden bir konuşma yaptı. Karakaşlı konuşmasında şunları söyledi:
  "19 ocak bir anma günü değil. Hiçbir zaman olmadı. Herkes acısının yaşandığı gün bir başına kahroldu. Sonra 23 ocak geldi, Türk düşmanı ilan edilen bir Ermeni gazetecinin cenazesi hepimizi buluşturdu. Onu güpegündüz bu caddede sırtından vurdular hepimizi de görgü tanığı kıldılar."

   

  Rakel Dink'in gazetenin camından kalabalığı selamlamasının ardından tören sona erdi.

   

  BDP'Lİ ÖNDER: "TEMYİZ HİÇ ÖNEMLİ DEĞİL"

   

  Yürüyüşe katılan BDP'li milletvekili Sırrı Süreyya Önder, mahkemenin Dink davası ile ilgili kararını şu sözlerle eleştirdi: ''Demokratik haklarını savunmak için bir araya gelen öğrencilerden, doğasına, kurduna kuşuna sahip çıkan çevrecilere kadar herkesi bir örgüt torbasına koyma konusunda çok mahir olan bu devlet, devletin gizli açık bütün yapılanmalarının kol kola girip işlediği bir cinayet örgütün varlığını yansıtıyor. Hükümet kendini 'bu yargının tasarrufudur' deyip bunun dışına atamaz çünkü soruşturma izni hükümetten istendiğinde mesela MİT mensupları için vermedi. Bu statükonun, bu zalimliğin önemli bir parçası. Bu dediğim şeylerden örgüt çıkaran devlet bundan çıkarmıyorsa bu bir tek anlama gelir. Cinayeti devlet üstlenmiştir, katil de devlettir. Bundan sonraki temyiz sürecinden bahsedilmesi hiç önemli değil artık. Bu halkın vicdanında mahkum olmuştur. Temyiz hiç önemli değil.''

   

  OSMANBEY METROSU GİRİŞ ÇIKIŞA KAPATILDI

   

  Polis saat 12.00'den 15.00'e kadar Osmanbey metro durağını giriş ve çıkışlara kapattı.

   

  BEŞ YILLIK YARGILAMA SÜRECİ  ÖNCEKİ GÜN BİTTİ

   

  Hrant Dink, 19 Ocak 2007'de Agos Gazetesi önünde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmişti. Olayın ardından açılan dava ise önceki gün sonuçlanmıştı. Mahkeme kararı sonucu sanıklardan Yasin Hayal ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılırken, Erhan Tuncel ise beraat etmişti. Çocuk mahkemesinde yargılanan Ogün Samat ise 22 yıl 10 ay hapisle cezalandırılmıştı.

   

  YÜRÜYÜŞ SONRASI OLAYLAR ÇIKTI / WEB TV

  TAKSİM'DE ARAÇLARI TAŞLAYAN GRUBA POLİS MÜDAHALESİ / WEB TV

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı