Gündem Haberleri

  Omuzlardaki rütbeden üniversitedeki unvana

  Selma KUNAR/ANTALYA (DHA)
  24.01.2002 - 02:20 | Son Güncelleme:

  Akdeniz Üniversitesi'nde biri tuğgeneral olan dört emekli subay, akademik kariyer sahibi oldu. Üç emekli binbaşıdan ikisi profesör, biri yardımcı doçent unvanını alırken, Silahlı Kuvvetler'de komutanları olan emekli tuğgeneral, üniversitedeki kariyerine doktor olarak başladı.

  Eskiden, Tuğgeneral Halil Şimşek'e ‘‘Emret komutanım’’ diyen emekli binbaşılar, şimdi ‘‘Emret Hocam’’ diyorlar.

  Akdeniz Üniversitesi'nde biri tuğgeneral olan emekli 4 asker, akademik kariyer sahibi oldu. Emekli Tuğgeneral Halil Şimşek, ‘‘doktor’’ unvanıyla üniversitede inkılap tarihi dersleri veriyor. Emekli Binbaşı İrfan Özcan, İktisat Fakültesi'nde ‘‘yardımcı doçent’’ olarak, emekli Binbaşı İsrafil Kurtcebe ile emekli Binbaşı Apdullah Aziz Ergin de ‘‘profesör’’ unvanıyla Fen-Edebiyat Fakültesi'nde ders veriyor.

  Askerlik sırasında Tuğgeneral halil Şimşek'e ‘‘Emret komutanım’’ diyen asker kökenli akademisyenler, şimdi ‘‘Emdet hocam’’ diyor. Öğrenciler de asker kökenli hocaları önce yadırgadıklarını, ama sonra çok çabuk alıştıklarını ve diğer akademisyenlerden hiçbir farkları olmadığını söylediler.

  Akdeniz Üniversitesi ailesini 2001 yılının eylül ayında katılan Dr. Halil Şimşek, 1995 yılında tuggeneral oldu. 1997 yılında terörle mücadelede gösterdiği başarıdan dolayı, Genelkurmay Başkanlığı tarafından ‘‘Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası’’ ile ödüllendirilen Şimşek, ‘‘Askeri okullardaki öğrencilerin altyapısının daha yüksek olduğunu düşünüyorum. Ancak, sivil öğrencilerle de iyi bir iletişim içindeyiz’’ diye konuştu.

  Akdeniz Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı ve Atatürk İlkeleri ve İnkılapları Merkezi Müdürü Prof. Dr. İsrafil Kurtcebe ise TSK'dan 1999 yılında emekli oldu.

  Akdeniz Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü Geometri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdullah Aziz Ergin de 1999 yılında kıdemli binbaşı iken emekliye ayrılıp profesörlüğü tercih etti. Kara Harp Okulu'nda yüzbaşı rütbesinde doçent olan Ergin, akademik kariyerine Akdeniz Üniversitesi'nde devam ederek profesörlük unvanını aldı.

  Akdeniz Üniversitesi'nin ilk asker kökenli akademisyeni ise Yrd. Doç. Dr. İrfan Özcan. 1998 yılında kıdemli binbaşı rütbesinden emekli olan Özcan, İktisat Fakültesi İşletme Bölümü'nde istatistik dersleri vermeye başladı. 19 yıl görev yaptığı Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki Kara Harp Okulu'nda olasılık, istatistik, yönetim ve organizasyon teorisi dersleri verdiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Özcan, ‘‘Akademik kariyerime geç başladım. Zaman ne gösterecek bilmiyorum ama gönlümde profesör olmak yatıyor’’ dedi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı