Gündem Haberleri

  Ömürde sınır yok az yiyen çok yaşar

  Hürriyet Haber
  29.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Uzmanlar saptadı: İnsan ömrü, son 140 yıldır durmadan uzuyor. Uzun ömür için biyolojik sınır yok. Ama uzun yaşamak için az yiyip, ekmek ve makarnadan kaçınmak şart.

  ABD'de yayınlanan Science adlı bilim dergisinde çıkan makaleye göre, Berkeley Üniversitesi'nden Prof. John Wilmolth başkanlığındaki araştırma heyeti, son 140 yıl içinde insan ömrünün uzamaya devam ettiğini saptadı. Prof. Wilmoth ‘‘Bu araştırma insan ömrünün uzaması açısından biyolojik sınır olmadığını gösterdi. Gelecek kuşaklar daha uzun yaşayabilecek’’ dedi. Uzmanlara göre uzun ömrün önündeki en büyük engel ise, alkol ve nikotin tüketiminin üçüncü dünya ülkesi kadınları arasında yaygınlaşması.

  İdeal günlük kalori: 1700

  Yine aynı dergide yeralan habere göre, ABD'nin Boston Kenti'ndeki MIT Üniversitesi'nin araştırmasında, çok yiyenlerin daha erken öldüğü saptandı. Uzun yaşamak için az yemeyi tavsiye eden bilim adamları mümkün olduğunca az karbonhidrat (ekmek, makarna, pilav) alınmasını, bol sebze, balık ve beyaz et yenmesini öneriyorlar. İdeal beslenmenin günde 1700 kaloriden oluştuğunu söyleyen bilim adamları ‘‘O zaman 120 yaşına kadar bile yaşayabilirsiniz’’ diyorlar.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı