Gündem Haberleri

  OMÜ Komisyonu Başkanı CHP'lileri suçladı

  ANKA
  09.02.2006 - 13:30 | Son Güncelleme:

  TBMM 19 Mayıs Üniversitesi ile ilgili kurulan araştırma komisyonunun başkanı ve AKP Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, CHP’lileri komisyonda yeterince çalışma yapmamakla, YÖK’ü ise komisyon uzman ve bilgi vermemekle suçladı.

  TBMM 19 Mayıs Üniversitesi (OMÜ) ile ilgili araştırma komisyonunun Başkanı ve AKP Samsun Milletvekili Cemal Yıldız Demir, CHP’lileri komisyonda yeterince çalışma yapmamakla suçladı. Demir, YÖK’ü de komisyona bilgi ve uzman vermediği için eleştirirken, üniversitelerde özerklik şemsiyesi altında her türlü hukuk dışı uygulamanın yapıldığını söyledi.

  OMÜ ile ilgili kurulan araştırma komisyonunun Başkanı ve AKP Samsun Milletvekili Demir, parlamentoda komisyonun AKP’li milletvekilleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Demir, komisyonun çalışmaları sürecinde olumlu katkılarda olduğunu ancak hissi ve dayanıksız tepkilerle de yüzyüze kaldıklarını söyledi.

  Komisyonda ciddi bir çalışma yaptıklarını ve çeşitli kurumlardan talep ettikleri evrakların toplamının yaklaşık 300 bin sayfaya ulaştığını belirten Demir, "Komisyonumuz çalışmaları esnasında YÖK Başkanlığından uzman talebinde bulunmuş, maalesef bu talebimiz sudan sebeplerle karşılanmamıştır. Ayrıca, YÖK Başkanlığından istediğimiz bazı bilgiler hiç gönderilmemiş, bazıları ise komisyonumuzun çalışma süresibittikten sonra gönderilmiştir" dedi.

  Demir, komisyon üyesi milletvekillerinin çoğunluğunun büyük bir özveri ile komisyon çalışmalarına katkı sağladığını ancak CHP’li üyelerin hiçbir çalışma yapmadığını belirterek, "Hatta davet edilen kimselere sorulacak soruların uzmanlar tarafından hazırlanarak kendilerine yazılı olarak verilmesini talep etmişlerdir. Komisyon arşivinde hiçbir çalışma yapmayan arkadaşlarımız, yazdıkları muhalefet şerhinde komisyon kayıtları ile açıkça çelişkili, bazen de komisyon kayıtlarında hiç bulunmayan bilgi ve belgelere atıfta bulunmuşlardır. Muhalefet şerhinde yer alan bazı bilgiler komisyon çalışmaları kapsamında elde edilmemiştir. Bu bilgilerin hangi yöntemlerle elde edildiği ve neden komisyon ile paylaşılmadığı merak konusudur. CHP’li üyeler tarafından yazılan muhalefet şerhindeki bazı değerlendirmeler, komisyon tutanaklarında yer alan kendi beyanları ile açık olarak çelişmektedir" diye konuştu.

  Komisyonun kuruluş amaçları ile çalışma yöntemi konusundaki eleştirilerin de haksız olduğunu belirten Demir, komisyonun tarafsızlığı konusunda üniversite rektörünün değerlendirmelerde bulunduğunu, bu konuda söz söylemesi gereken en son kişinin üniversite rektörü ile kendini avukat yerine koyanlar olduğunu kaydetti.

  Demir, tarafsızlık konusunda CHP’li üyelerin yaklaşımının daha ilginç olduğunu belirterek, "CHP’li üyeler tarafından yazılan muhalefet şerhinde, komisyon çalışmaları başladıktan sonra hakkımda üniversite rektörünün dava açması nedeniyle, komisyon başkanlığından çekilmem gerektiği ifade edilmektedir. Bu yaklaşım komiktir" diye konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı