GeriGündem Olympos’ta çöp dağı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Olympos’ta çöp dağı

Her gün yüzlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği dünyaca ünlü Olympos ören yeri şehir çöplüğüne dönüştü

OLYMPOS, Antalya bölgesinin en ünlü ören yerlerinden biri. Homeros'un İliada'sını okuyanlar, Bellerophontes efsanesi ile özdeşleştirirler bu antik kenti. Kaptan Eudemos'un üzerinde şiir yazılı mezarı da dünyadaki tek örnek. Her gün yüzlerce yerli ve yabancı turist bu kültür hazinesini görebilmek için deniz ya da kara yoluyla Olympos'a geliyor. Ancak geldiğine de pişman oluyor. Antik kente sahilden gelenleri ilk karşılayan, karınlarını doyurmak için sağa sola saldıran keçiler oluyor. Yiyecek poşetini kaptırmadan keçi engelini aşanları bekleyen ikinci sürpriz ise atıklarla dolup taşmış çöp konteynerleri. Etrafa yığılmış çöp poşetlerinden yayılan pis koku, kızgın güneşin tesiriyle etrafı kasıp kavuruyor.

KOKU REZALETİ

Pis koku bayıltmadan 2 milyon 500 bin lira giriş ücretini verebilenler, ‘‘Olympos'a mı yoksa şehir çöplüğüne mi geldik’’ serzenişiyle hızla antik kentin içine kaçıp kayboluyorlar. Antik kentin içi de, girişte yaşanan çirkinlikten farklı değil. Yiyecek, içecek kutuları, prezervatif, enjektör ve kadınların özel günlerinde kullandıkları petlere kadar çeşitli atıklar ayak altında. Olympos'un çöplerini toplayan kurum; Antalya Valiliği başkanlığındaki GATAB (Güney Antalya Turizmi Geliştirme ve Altyapı Birliği). Antik kentin para kaymağını yiyen kurum ise Kültür Bakanlığı.

HALK ŞİKAYETÇİ

GATAB'ın araçları belirli günlerde çöpleri alsa da yeterli değil, bundan yöre halkı da şikayetçi. Yine Kültür Bakanlığı tasarrufunda kazı evi olarak yapılan ancak, kazı hizmetinden çok sayfiye evi olarak kullanılan sahildeki yapı ise çevre adına çirkin bir tablo. Yöre vatandaşları SİT nedeniyle çivi bile çakamayıp, mahkemelerde sürünürken ilgili kurum görevlilerinin çevre ve kültürel duyarlılıktan uzak tavırları, yasalara uymadığı gibi Türk turizmine ve kültürel değerlerimize gölge düşürüyor.

Doğal güzellikleri Homeros'un İliada'sına bile konu olmuş Olympos'u ziyaret edenleri şimdi çöp dağları karşılıyor. Çevreye yayılan pis koku yüzünden ziyaretçiler bölgeden kaçarcasına uzaklaşıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle