Gündem Haberleri

  Ölürken bile hayat kurtardı

  DHA
  03.05.2017 - 22:20 | Son Güncelleme:

  Bir hafta önce trafik kazasında yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen özel harekat polisi Emre Bağcı’nın bağışlanan organları, 7 kişiye yeni bir yaşam şansı verdi.

  Samsun'da bir hafta önce trafik kazasında yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen Samsun Emniyet Müdürlüğü Özel Harekât Şube Müdürlüğü’nde görevli polis Emre Bağcı'nın organları 7 kişiye umut oldu.

  Tedavi gördüğü Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin Organ Doku Koordinatörlüğü ekiplerinin görüştüğü Bağcı'nın ailesi oğullarının organlarını bağışladı. Bağcı'nın organ bağış kartının da bulunduğu öğrenildi. Ailenin kararı üzerine Bağcı'nın organlarının alınması için harekete geçildi. Operasyon sonrası açıklamada bulunan Samsun Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Dr. Mehmet Kazak, ailenin örnek bir davranışta bulunduğunu belirterek alınan akciğer ve kalbin İstanbul'a, karaciğerin Bursa'ya, iki böbrek ve iki korneanın da Samsun'da organ ile doku bekleyen hastalara nakledileceğini belirtti. OMÜ Organ Nakil Koordinatörü hemşire Birgül Tan ise “Kendisi yaşarken organ bağışı gönüllüsü olduğu için ailesinin kararını kolaylaştıran bir süreç oldu.Aile onun vasiyetidir deyip tüm organlarının bağışlanmasına karar verdi” diye konuştu.

  ‘ONLAR BİZİM BİR PARÇAMIZ’

  Dr. Mehmet Kazak, “Vatanımızın her karışında canlarıyla çalışan özel harekât polisimizin ailesi, anne, babası onurlu ve hayırlı bir iş yaparak oğullarının organlarını bağışlama kararı aldılar. Bunun üzerine zamanla yarışan bir sürece girdi. Biri TSK diğeri Sağlık Bakanlığı’na ait iki uçak operasyonda görev aldı” dedi. Ölen Emre Bağcı’nın babası Ahmet Bağcı da “Evladım 7 kişiye can oldu. Onların acılarını dindirebildiyse, bir nebze de bizim acımız dindi. Onlarla irtibata geçelim. Onlar bizim bir parçamız olacak. Evladımızın organlarıyla hayata tutunacaklar” diye konuştu.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı