Gündem Haberleri

  Ölüme yol açan diyetlere dikkat

  Ramazan ÇETİN / DHA
  06.01.2011 - 16:09 | Son Güncelleme:

  Dikkat! Bazı hap ve diyetler vücutta yağın yanı sıra aşırı kas kaybına yol açıp vücut direncini düşürerek ölüme neden olabilir.

  Denizli'de İl Sağlık Müdürlüğü tarafından obezite ile mücadele sürecinin belirlenmesi için düzenlenen ’Denizli Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Çalıştayı’ başladı. Çalıştayda konuşan Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Seyit Mercanlıgil, piyasada satılan bazı hap ve uygulanan diyetlerin vücutta yağın yanı sıra aşırı derecede kas kaybına yol açacağını ve vücut direncini düşürerek ölüme neden olabileceğini söyledi.

  80’inci Yıl Öğretmenevi’nde düzenlenen çalıştaya, Denizli Valisi Yavuz Erkmen, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Gökoğlan, Sağlık Bakanlığı Beslenme ve Fiziksel Aktiviteler Daire Başkanlığı’ndan diyetisyen Ceyhan Vardar, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Seyit Mercanlıgil, İl Sağlık Müdürü Dr. Erdoğan Taş ile sağlık sektöründe çalışanlar katıldı.

  İl Sağlık Müdürü Dr. Erdoğan Taş, obezitenin artmasına yol açan nedenler hakkında bilgiler vererek, dünyada olduğu gibi ülkemizde de fazla kilolu olma ve obezite sıklığının giderek arttığına dikkat çekti.

  Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Gökoğlan da Denizli Belediyesi’nin Dünya Sağlık Örgütü ile bir protokol imzaladığını ve Denizli’nin ’Sağlıklı Şehir’ unvanını yakında alacağını söyledi. Belediye olarak il genelinde 10- 15 bölgede sağlıklı yaşam için spor alanları yaptıklarını belirten Gökoğlan, bu bölgelere yürüyüş ve bisiklet yolları ile spor sahaları yaptıklarını hatırlattı.

  Vali Yavuz Erkmen obezitenin sadece Denizli için değil, Türkiye için de önem taşıdığını söyledi. Erkmen, "Hazır yemekler ve asitli içecekler yeni neslin en çok tükettiği yiyecek ve içecekler haline geldi. Aileler çocuklarını bunlardan uzak tutmaları gerekiyor. Köylerde önceki zamanlarda vatandaşlar yol ve su istiyordu ancak günümüzde spor aletleri istemeye başladı. Obezitenin önüne geçilebilmesi için yaşlı genç demeden herkesin spor yapması gerekiyor" dedi.

  Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Seyit Mercanlıgil, piyasada satılan bazı hap ve uygulanan diyetlerin vücutta yağın yanı sıra aşırı derecede kas kaybına yol açacağını ve vücut direncini düşürerek ölüme neden olabileceğini söyledi. Prof.Dr. Mercanlıgil, son yıllarda süt, yoğurt, et, taze sebze ve meyve tüketiminin azaldığını, kurubakliyat, yumurta ve şeker tüketiminin ise arttığını belirtti. Prof.Dr. Seyit Mercanlıgil, "Kilo vermek ve sağlıklı beslenmek için günde 2-3 litre sıvı tüketilmeli, kısa sürede kilo verdirdiği söylenen şok diyetler insan salığı için zararlı. Televizyon kanalları ve gazetelerde vatandaşlar diyetler ve ilaçlar konusunda yanlış bilgilendiriliyor" diye konuştu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı