Gündem Haberleri

  Ölüme çelik halat

  Hürriyet Haber
  03.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Büyükşehir Belediyesi Boğaz'da otomobillerin kaza yaptığı kara noktaları koruma altına almak için çelik korkuluk yapmaya başladı. Daha önce beton bariyerler yapılmış, ama işe yaramamıştı.

  Geçtiğimiz günlerde Boğaz’ın soğuk sularına uçan bir otomobilin 4 gence mezar olması üzerine, ölüm virajları, çelik halatlardan oluşan bariyerlerle donatılmaya başlandı. Geçen yıllarda beton bariyerlerle tehlikeli virajlarda önlem almaya çalışan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakın Müdürlüğü, bu kez kaza olasılığı olan tüm virajları çelik bariyerlerle güvenli hale getirmek için çalışma başlattı.

  Saatte 50 kilometre olan kent içi hız limitinin, tehlikeli Boğaz yollarında 30 kilometreye kadar düşürülmesi, bu tür kazaların önlenmesinde yeterli olmayınca, yetkililer çareyi, tüm kıyıları bariyerlerle donatmakta buldu. Bu tür kazaların önlenmesi için 5 yıl önce çalışma başlatan Yol Bakım Müdürlüğü, aşırı hız veya yolun kaygan oluşu gibi nedenlerle araçların denize uçmalarının önlenmesi için ölüm virajlarını belirleyerek, beton bariyerlerle önlem almaya çalıştı. Ancak yeni noktalardan araçların denize uçması üzerine, kaza olasılığı yüksek tüm tehlikeli virajlarda, ‘‘Çelik Halat Oto Korkuluğu’’ oluşturulmasına karar verildi.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın Danışmanlığı’ndan edinilen bilgilere göre geçen yıl kentin ana arter ve caddelerinin bozulan kaplamalarının onarımı ve asfaltlama çalışmaları için açılan 13 trilyon lira tutarındaki bir ihalenin kapsamına, Boğaz yollarının çelik bariyerlerle donatılması konusnda hazırlanan ‘‘Çelik Halat Oto Korkuluğu’’ projesi de eklendi.

  Metresi 20 milyon lira

  Öncelikle, 60 milyar lira harcanarak, Boğaz’ın en tehlikeli virajlarının yeraldığı Arnavutköy, Kalender ve Tarabya bölgelerinde, toplam 3 kilometre uzunluğunda çelik bariyer oluşturulacak. Çalışmalar, daha sonra diğer tehlikeli virajlarda da devam edilecek. Metal direkler arasında gerilen çelik halatlardan oluşan bariyerlerin metresi 20 milyon liraya mal olacak. Çalışmalara ilk etapta Arnavutköy Akıntıburnu ile Bebek arasında başlandı.

  Kısa metal direklerin belirli aralıklarla dizilmesi ve çelik halatların montajı sürüyor. Direklerin montajı tamamlandıktan sonra yaya geçitlerinde boşluklar bırakılarak, çelik halatların gerilmesi işlemi başlatılacak. Çelik halatlar, aşırı hız veya yağış nedeni ile virajdan çıkarak denize yönelen aracın hızını yavaşlatarak durduracak ölçüde gerginleştirilecek. Çelik halatların esnemesiyle hızı azalacak araçta hasar meydana gelse de, denize uçması önlenecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı