Gündem Haberleri

  Ölüm timinden 4'ü serbest

  Hürriyet Haber
  31.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından DHKP-C'nin ‘‘Ölüm timi’’ diye gözaltına alınan 7 kişiden 4'ü, mahkemeye bile sevkedilmeden DGM savcılığı tarafından serbest bırakıldı. Nöbetçi DGM’ye sevkedilen 3 sanık ise tutuklandı.

  YASADIŞI DHKP-C örgütü adına, yılbaşı ve Şeker Bayramı'nı kana bulamaya hazırlanan ölüm timi oldukları öne sürülen 7 kişi, İstanbul DGM'ye sevk edildi. Ancak 4'ü serbest bırakıldı, 3’ü tutuklandı. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 25 Aralık'ta DHKP/C örgütüne yönelik yaptıkları operasyonlarda, 7 kişiyi gözaltına almıştı. Zanlıların kaldıkları ve gösterdikleri yerlerde yapılan aramalarda, 5 Kalaşnikof marka otomatik tüfek, bu silahlara ait 16 adet şarjör, 450 adet mermi, 11 el bombası ve fünyesi, 1 tabanca ile çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildiği belirtilmişti. Bu kişilerin sorguları sonucu, 1 Ekim 2000 tarihinde Sarıyer Küçükarmutlu Fatih Sultan Mehmet Mahallesi Evren Paşa Caddesi üzerinde bir restoranın silahlı olarak basılması, molotofkokteyli atılarak yakılması ve buradaki bir cep telefonu ile nüfus cüzdanlarının gasp edilmesi eylemlerine karıştıkları açıklanmıştı. Yine, 19 Aralık'ta, Kağıthane Ortabayır Mahallesi'nde 2 banka şubesine molotofkokteyli atılması eylemlerine katıldıkları belirtilmiş, kamu binaları ile halkın yoğun olduğu yerlerde eylem hazırlığı içerisinde oldukları öne sürülmüştü. 7 kişi dün sabah İstanbul DGM'ye sevkedildi. Gültekin Toprak, Oktay Yıldız ve Ercan Güllü, İstanbul DGM Savcısı Muzaffer Yalçın tarafından sorgulandıktan sonra tutuklanmaları istemiyle Nöbetçi 6 Nolu DGM'ye sevk edildiler. Zanlılar Sadri Mamur, Erdoğan Demir, Savaş Annak ve Cengiz Ecer ise mahkemeye sevkedilmeden savcılıktan serbest bırakıldı. Mahkemeye sevkedilen sanıklar ise tutuklandı.

  DHKP-C İLE TİKKO'NUN ARASI BOZUK

  Öte yandan, İstanbul'da, iki polisin şehit olduğu, Çevik Kuvvet'in sokağa döküldüğü kanlı eylemin, yasadışı TKP/ML-TİKKO ile DHKP-C örgütlerinin arasını açtığı ortaya çıktı. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde, Çevik Kuvvet otobüsüne kanlı saldırı eylemini düzenleyen TKP/ML-TİKKO militanlaı ile bayramda İstanbul'u kana bulamaya hazırlanan DHKP-C'nin ölüm timini sorgulayan bir polis, ‘‘Ölüm oruçları sırasında, polise toplu saldırı yapılmasının 'Provokasyon' olarak görüleceğini, sempati kaybına neden olacağını savunan DHKP-C örgütü yöneticileri ile TKP/ML-TİKKO yöneticilerinin arası açılmış’’ dedi.

  O-1 Otoyulu, Gazi Mahallesi sapağında, Çevik Kuvvet polisleri Mehmet Ali Acuz ve Tahir Toka'nın yaşamını yitirdiği kanlı saldırıda, tetiği çekenin TKP/ML-TİKKO militanı Hakan Karakaş olduğu belirlendi. Eylem planının hazırlanmasına yardımcı olan, saldırıda kullanılan Kalaşnikof tüfeği temin eden Erbil Kızıl ve Şerafettin Yer'le birlikte, teröristlere yataklık yaptıkları tespit edilen 12 kişi de gözaltına alındı. Kalaşnikof tüfeğin Suriye'den getirildiği, 2 eylem dışında Türkiye'de kullanılmadığı belirlendi. Çevik Kuvvet eyleminin ardından, Halıcıoğlu'ndaki trafik ekip otosuna silahlı saldırı düzenleyen teröristler, ‘‘Amacımız yine Çevik Kuvvet otobüsünü taramaktı. Otobüs beklediğimiz saatte gelmeyince, trafik ekip otosunu taradık’’ dediler. Teröristlerin sorguları için İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi' nden 4 gün gözaltı süresi alındı.

  Silahları bunlarmış

  Polis, bayram ve yılbaşında İstanbul'u kana bulayacakları öne sürülen ve DHKP-C'nin ölüm timi oldukları iddia edilen kişilerle birlikte, 5 Kaleşnikof tüfek, 450 mermi ve 11 el bombası ele geçirildiğini bildirdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı