Gündem Haberleri

  Ölüm orucunu teşvik suçtur

  Hürriyet Haber
  25.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, ‘‘Ölüm oruçları da bir intihardır. Bizim hukukumuzda, intiharı teşvik eden suç işlemektedir. Maalesef bazı sivil toplum örgütleri, ölüm orucunu desteklemektedir’’ dedi. Türk dünkü basın toplantısında, şu açıklamaları yaptı:

  Çanakkale'de Fidan Kalsen'in kendini yakması olayı dehşet verici, insanlık dışı bir olaydır. Bazı sivil toplum örgütleri, sadece devletten ödün beklemek yerine, örgütlerden bu eylemleri derhal sona erdirmelerini de istemeleri gerekirdi.

  Cezaevlerine ele geçen yasak malzemelerle ilgili olarak sorumlular hakkında yasal işlem yapılıyor. Sadece 1999-2000 yılında yapılan soruşturmalarda, 81 bakanlık personelinin görevine son verildi. 315 kişi tayin edildi. 177 kişi açığa alındı.

  Hayata dönüş operasyonunu cumhuriyet tarihinin en başarılı operasyonudur. Cezaevleri, terörist veya mafyanın hakimiyet kuramayacağı ancak diğer tüm tutuklu ve hükümlülerin insan haklarından en iyi şekilde faydalanacağı şekilde yeniden düzenlenecektir.

  Jandarmanın dış güvenliği sağlama görevinin, adli görev haline getirilmesi gerekir. Adli kolluk süratle kurulmalıdır. 10 yıl sonra aynı olayları yaşamamamak için sadece F tipi cezaevi yeterli değil.

  Bin beş kişi F tipi cezaevlerine nakledildi. Halen ölüm orucu tutan 353 hükümlü ve tutuklu var.

  Mahkûmların günlük iaşe bedeli günlük 400 bin liradan bir milyon 400 bin liraya çıkartıldı. Cezaevine çiğ gıda maddesi ve tüp girişi yasaklanacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı