GeriGündem Ölüm orucundaki 21 hükümlü tahliye edildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ölüm orucundaki 21 hükümlü tahliye edildi

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün ziyareti öncesinde Edirne F Tipi Cezaevi'nde kalan 21 ölüm orucu eylemcisinin cezaları sağlık gerekçesiyle 6 ay süreyle ertelendi. Geceyarısı operasyonuyla koğuşlarından alınan hükümlü veya tutuklular ailelerine teslim edildi.

'Hayata Dönüş Operasyonu'yla çeşitli cezaevlerinden Edirne F Tipi Cezaevi'ne sevk edildikten sonra ölüm orucu ve açlık grevi eylemini burada da sürdüren hükümlü ve tutkukluların aileleri ve avukatları, 'ihtiyaçlarını tek başına sağlayamadıkları' gerekçesiyle cezalarının ertelenmesi talebinde bulundu. İstanbul Adli Tıp Kurumu'nun incelemesi sonrası ihtiyaçlarını tek başına sağlayamayacağı yönünde karar verilen 21 hükümlünün tahliyesi uygun bulundu.

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün yapacağı ziyaret öncesi, Edirne F Tipi Cezaevi'nde bulunan durumu ağır 21 hükümlü ve tutuklunun dosyaları önceki akşam saatlerinde Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından işleme konuldu. Edirne Adliyesi'nde önceki akşam saat 20.00'de başlayan tahliye kararlarının yazımı saat 23.00'te tamamlandı. Tahliye karar yazımının tamamlanmasından sonra 21 hükümlü saat saat 24.00'ten sonra Sağlık Müdürlüğü'ne ait ambulansla 5'erli gruplar halinde cezaevi dışına çıkarıldı. Burada ailelerine teslim edilen hükümleler, "Yaşasın direnişimiz" sloganları atarak zafer işareti yaptı.

Cezaevi dışında gözyaşları içinde aileleriyle kucaklaşan eylemcilerin önemli bir bölümünü yasadışı terör örgütü DHKP- C ve TKP- ML/ TİKKO mensupları oluşturuyor. Tahliye edilenlerin isimleri şöyle: İsmet Ünmez, Yusuf Can, Nihat Göktaş, Ayhan Koç, Hüseyin Turan, İsmet Sınağ, Sedat Felek, Ertan Erdem, Sadık Yılmaz, Kamil Özelmalı, İ. Hakkı Sadil, Ural Eroğlu, Erdinç Günoğlu, Murat Acar, Özkan Güzel, Erdal Arıkan, Recep Cengitaş, Tekin Yıldız, Enis Aras, Ömer Ünal ve Mutlu Karaağaç.

TÜRK: HİÇBİR İNSANIN HAYATINI KAYBETMESİNİ İSTEMİYORUZ

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, F Tipicezaevlerinde açık görüş imkanının sağlanarak iş atölyelerinin açıldığını belirterek "Suçu ne olursa olsun, hiçbir insanın hayatını kaybetmesini istemiyoruz" dedi.

Edirne F Tipi Cezaevi'nde açlık grevi ve ölüm orucunda olan 21 hükümlünün, Adli Tıp Kurumu raporlarıyla sağlık durumlarının belirlenmesinden sonra, cezalarının 6 ay ertelenerek tahliye edildiklerini belirten Türk, ''Türkiye genelinde 83 kişinin cezası ertelendi. 45 kişi de tutuklu olduğu için rapor üzerinde tutukluluk kararı kaldırıldı'' dedi.   Bakan Türk, Edirne Adliyesi'nde hakim, savcı ve adli personelle yaptığı görüşmede de adli konularda bilgi verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle