Gündem Haberleri

  Ölüm orucunda 27. ölüm

  Hürriyet Haber
  05.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  İZMİR, (DHA)

  ''F tipi'' cezaevi uygulamasını protesto amacıyla başlatılan ''ölüm orucuna" katıldığı için bir ay önce tahliye edilen Mahmut Gökhan Özocak (41), eylemin 201'inci gününde İzmir'de öldü. Böylelikle, ölüm orucu eyleminde yaşamını yitirenlerin sayısı 27'ye yükseldi.

  İzmir'de belediye işçisiyken tutuklanıp yasadışı DHKP-C örgütü davasında 18 yıl 6 aya hüküm giyen ve 8 yıldır Buca Cezaevi'nde yatan Mahmut Gökhan Özocak, 'F Tipi' cezaevi uygulamasını protesto amacıyla başlatılan 'Ölüm orucu' eylemine katıldı. Ağırlaştığında kaldırıldığı İzmir Devlet Hastanesi´nde Adalet Bakanlığı´nın kararıyla diğer hükümlülerle birlikte bir ay önce tahliye edilen Mahmut Gökhan Özocak, Karşıyaka Onur Mahallesi 7370/7 sokakta bir tutuklu ailesinin evinde eylemine devam etti.

  Özocak ölüm orucunun 201'nci gününde önceki gece öldü. Bir odada üzeri kırmızı bezle örtülüp, karanfil konulan Mahmut Gökhan Özocak´ın başında arkadaşları ve yakınları saygı duruşunda bulundu. Özocak'ın cenazesi, dün saat 12:00'de üzerine karanfil ve kırmızı örtü serilmiş bir tabuta konulup evden çıkarılarak cenaze aracıyla otopsi yapılmak üzere Adli Tıp Kurumu'na götürüldü. Cenaze evden çıkarılırken bir grup "Bedel ödedik, ödeteceğiz" sloganı atıp, zılgıt çekti. Polis çevrede güvenlik önlemi aldı.

  Özocak´ın cenazesinin Buca Kaynaklar Mezarlığı'nda toprağa verilmesi bekleniyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı