Gündem Haberleri

  Ölüm ocağına 6 ay kapatma

  A.A
  13.12.2009 - 16:42 | Son Güncelleme:

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesindeki maden ocağında meydana gelen göçükle ilgili olarak, “Yaptığımız çalışmada burada madencilik faaliyetinin 6 ay durdurulmasına, faaliyetinin, üretiminin tamamen durdurulmasına karar verdik” dedi.

  Yıldız, yaptığı açıklamada, bir denetim mekanizması  oluşturduklarını belirtti. Bu sabah cesetlerin çıkarılmasından hemen sonra  yaklaşık 14 kişilik özel denetim heyetinin tekrar maden sahasına indiğini ifade  eden Yıldız, şöyle konuştu:
  “Orada yaptığı denetimler sonucunda da bir karara vardı. Burada sayın  savcılığımızın yürüttüğü adli soruşturmayı haricen söylüyorum ve SSK  müfettişlerinin yaptığı teftişi ayrıca belirtiyorum. Yalnızca Enerji ve Tabii  Kaynaklar Bakanlığı'na bağlı MTA, TTK, Maden İşleri Genel Müdürlüğü, Soma,  Tunçbilek, Dursunbey gibi işletmelerin hemen hemen hepsinden aldığımız  elamanlarla beraber çalışma yaptık. Yaptığımız çalışmada, burada madencilik  faaliyetinin 6 ay durdurulmasına, faaliyetinin üretiminin tamamen durdurulmasına  karar verdik.”

  Yıldız, bu kararı hemen Bursa Valiliği'ne bildireceklerini dile  getirerek, “Valiliğimize tebligatı yaptıktan sonra burada önlemler alınacak.  Eksiklerin giderilmesi için özel sektör çalışacak. Özel sektör bu eksikleri  tamamlamazsa orada madencilik faaliyeti yapılmayacak demektir” dedi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı