GeriGündem Ölüm kampından çocuk resimleri
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ölüm kampından çocuk resimleri

II. Dünya Savaşı sırasında toplama kamplarında yaşamını yitiren Yahudi çocuklarının yaptığı resimlerden oluşan ''Çocukların Öyküsü-Terezin'den Resimler 1943-1944'' adlı sergi, 19 Nisan'da İstanbul Kuledibi'ndeki Schneidertempel Sanat Galerisi'nde açılacak. Küratörlüğünü Süzet Sidi'nin yaptığı sergide, Çek Cumhuriyeti Prag Müzesi koleksiyonunda bulunan resimlerden örnekler yer alacak.

Prag'a 60 kilometre uzaklıktaki Terezin Toplama Kampı'na 1941-1945yılları arasında yollanan ve burada ölen çocukların resimleri, 18 Haziran 2004 tarihine kadar izlenime açık kalacak.

Sergide, çocukların Terezin Kampı'na gelişleri, öncesindeki hayatlarına dair anıları, peri masallarından, çiçeklerden, tabiattan etkilenerek yaptıkları resimlerin yanı sıra, kamptaki günlük yaşama ilişkin resimler de yer alıyor.

Serginin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Haftası'nda açıldığına dikkat çekilen basın bülteninde, bu serginin, gelecek nesillerin bir daha benzer olaylarla karşılaşmamaları için ''insanlığı uyaran bir miras'' niteliğinde olduğu ifade edildi.
   
 GİZLİCE YAPILAN RESİMLER
   
Resimlerin çoğunda çocukların evlerine dönme özleminin ifade edildiği belirtilen basın bülteninde, Terezin Kampı'ndaki çocukların sadece yüzde 4'ünün evlerine dönebildiği belirtildi.

Prag Müzesi koleksiyonunda, toplama kampındaki çocukların 4 bin resminin bulunduğu bildirilen bültende, özetle şu bilgilere yer verildi.  "Yaklaşık 15 bin çocuk Terezin Kampı'ndan başta Auschwitz olmak üzere çeşitli ölüm kamplarına yollanarak Nazi ideolojisinin kurbanı olmuştu. Konuları ve tarzlarıyla izleyenleri etkileyen resimler, kamplarda öğretmenler tarafından gizlice gerçekleştirilen eğitim çalışmaları sırasında yapıldı. Resim derslerinin organizatörü eğitimcive ressam Friedl Dicker-Brandeis'ti. Brandeis, çocukların büyük çoğunluğunun kaderini paylaştığı ve yaşamını 1944'te bir ölüm kampında yitirdi.''

Schneidertempel Sanat Merkezi (Kuledibi Terziler Sinagogu)
Tel: 0 212 249 01 50


Yorumları Göster
Yorumları Gizle