Gündem Haberleri

  Ölü sayısı 500'e yaklaştı

  DHA
  25.10.2011 - 09:39 | Son Güncelleme:

  Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan yapılan açıklama göre, Van'daki depremde 459 kişi hayatını kaybetti, 1352 kişi yaralandı. Ayrıca Başbakanlık tarafından 3 milyon TL'lik yardım ödeneği gönderildiği bildirildi.

  Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Van'da meydana gelen 7.2'lik depremin ardından 19.00 itibari ile 459 kişi öldü, 1352 kişi yaralandı. AFAD tarafından yapılan açıklama şöyle:

  DEPREM BÖLGESİNDEN İLK FOTOĞRAFLAR

  DEPREM ANINI CEP TELEFONUYLA BÖYLE GÖRÜNTÜLEDİ / WEB TV

  "Başkanlığımızca Van Valiliği emrine acil ihtiyaçların karşılanması için ilk etapta 3 milyon TL Acil Yardım Ödeneği gönderilmiştir.

  Hayırsever milletimizin talepleri doğrultusunda deprem nedeniyle Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın talimatlarıyla açılan yardım kampanyasında ilk gün itibari ile 1.728.000,00 TL nakdi yardım toplanmıştır.48 il ve 39 kurumdan arama kurtarma, sağlık ve ilk yardım personeli ile ekipmanları, 19 Türk Hava Yolları, 22 askeri ve 5 adet özel kargo uçağı olmak üzere toplam 46 adet uçak ve araçlarla hava ve karadan bölgeye sevk edilmiştir.

  Çadır ve battaniye ihtiyacının karşılanması için 5 sivil, 3 askeri olmak üzere toplam 8 uçakla ulaşım zinciri oluşturulmuş olup, sevkiyat devam etmektedir. Karayolu ile de ihtiyaç malzemelerinin nakli sürmektedir.Kalıcı konutların inşası için TOKİ'ye talimat verilmiş olup, afetzede konutları en kısa sürede tamamlanacaktır. Geçici barınma amacıyla da yeteri kadar konteynırın üretimi için çalışmalara başlanmıştır ve en kısa zamanda bölgede kurulması planlanmıştır.

  Toplam 3.755 arama-kurtarma, 860 sağlık personeli, 16 arama köpeği, 595 iş makinesi ve araç, 7'si hava ambulansı olmak üzere 140 ambulans, 33 jeneratör, 95 seyyar tuvalet, 15.379 çadır, 60 prefabrik ev, 50.583 battaniye, 1.120 gıda paketi, 10.064 gıda kolisi, 36 seyyar mutfak, 3.051 mutfak seti, 5.139 katalitik soba, 425 uyku tulumu, 1 mobil fırın ve 13 ton kumanya gönderilmiştir.

  3 öğün sıcak yemek dağıtımına başlanmış olup, gıda, kumanya ve diğer tüketim malzemelerinin sevki devam etmektedir.Bölgeye gönderilen arama-kurtarma, ilkyardım ve sağlık personeli ile ayni yardımların organizasyonunu yapmak üzere Başkanlığımızca; Ankara Esenboğa, İstanbul Atatürk ve İzmir Adnan Menderes Havalimanlarına birer koordinatör ve yeterli sayıda personel görevlendirilmiştir.

  İçişleri Bakanlığı'nca bölgede yürütülen çalışmaları koordine etmek amacıyla 5 Mülki İdare Amiri Van Valiliği emrine görevlendirilmiştir.

  İlgili bakanlıklar; arama-kurtarma, geçici barınma, enkaz kaldırma, sağlık, psikososyal destek çalışmalarının kesintisiz olarak yürütülmesi amacıyla, afet ve acil durum merkezleri ikinci bir bildirime kadar 7 gün 24 saat çalışma esasına göre faaliyete geçirilmiştir. Van Valiliği emrine; psikolojik ve sosyal destek hizmetlerinin verilebilmesi için uygun nitelikte ve yeterli sayıda personel görevlendirilmiştir.

  Başkanlığımızdan gönderilen 20 kişilik teknik heyet, çeşitli illerden görevlendirilen 200 teknik personelle birlikte ön hasar tespit çalışmalarına başlamış olup, kısa sürede tamamlanması planlanmıştır.Arama-kurtarma ve ilk yardım çalışmaları kesintisiz olarak devam etmektedir."


   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı