Gündem Haberleri

  Olof Palme soruşturması zamanaşımına uğramayacak

  Ali Haydar NERGİS/STOCKHOLM, (DHA)
  24.02.2006 - 11:23 | Son Güncelleme:

  Eski İsveç başbakanlarından Olof Palme’nin ölümüyle sonuçlanan 20 yıl önceki suikast üzerinde bulunan sis perdesi hala aralanamadı. İsveç yasalarına göre 25 yıl içinde soruşturması tamamlanamayan davalar zaman aşımına uğruyor.

  İsveç Adalet Bakanı Thomas Bodström, Dagens Nyheter gazetesine yaptığı açıklamada, Olof Palme suikastı soruşturmasının 25 yıllık zaman aşımı süresi kapsamının dışında tutulacağını söyledi.

  Bugüne dek aralarında bir Türkün de bulunduğu birçok kişi Palme suikastı sanığı olarak mahkemeye çıkarıldıktan sonra delil yetersizliğinden serbest bırakıldı. Cinayetin işlendiği silaha ve somut kanıtlara ulaşılamadı. Son günlerde bazı İsveç gazetelerinde Palme soruşturmasının polis tarafından karartıldığı iddialarına yer verilerek olayda ’İsveç derin devletinin’ rolüne dikkat çekildi.

  DNA TESTİ YAPILMADI

  Görgü tanıklarının, katilin Olof Palme’yi öldürmeden önce omzuna dokunduğunu söylemesine karşın, eski başbakanın paltosu üzerindeki parmak izlerine DNA testi yapılmadığı ancak 20 yıl sonra anlaşılabildi. DNA testi yapılmadığı için, cinayet sanığı olarak yargılanan kişilerle bir DNA karşılaştırması da yapılamadı.

  Palme suikastının zaman aşımı kapsamı dışında tutulmasına karşın, dosyadaki belge ve bilgilerin her geçen gün unutulduğu, bu süreç içinde yeni kuşak polislerin cinayet soruşturmasını devralması nedeniyle, soruşturmanın her geçen gün daha da karanlığa gömüleceği öne sürülüyor.

  Palme, 28 Şubat 1986’da eşiyle birlikte sinemadan çıktıktan sonra, yanında korumaları olmadan Stockholm caddelerinde yürürken uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülmüştü.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı