Gündem Haberleri

  Olof Palme ödülü Myanmar'lı Kyi'ye

  A.A.
  30.01.2006 - 13:18 | Son Güncelleme:

  İsveç'in 1986 yılında katledilen eski başbakanı Olof Palme anısına verilen ödüle bu yıl, eski adı Burma olan Myanmar'ın uzun yıllardır ev hapsinde olan, demokrasi yanlısı eylemci olarak nitelenen muhalefet lideri Aung San Suu Kyi layık görüldü.

  İsveç'in 1986 yılında katledilen eski başbakanı Olof Palme'nin ailesi ve iktidardaki Sosyal Demokratik Parti tarafından verilen ödüle Suu Kyi'nin, “insan haklarına saygı, ülkenin birliği ve barış içinde yaşamanın hala sadece bir rüya olarak kaldığı Burma'da halkın demokrasiye ulaşması çabaları, demokrasi için yılmayan mücadelesi” dolayısıyla verildiği bildirildi.

  Olof Palme'nin eşiyle birlikte yanlarında koruma olmaksızın gittikleri sinemadan evlerine yürüyerek dönerken 28 Şubat'ta 1986'da öldürülmesinin yıldönümünde verilecek 50.000 dolarlık ödülü, Suu Kyi adına ABD'de üstlenen sürgündeki “Burma Ulusal Koalisyon Hükümeti”nin başkanlığını yapan kuzeni Sein Win alacak.

  Ödülün geçen yıllardaki sahipleri arasında, Rusya'nın Çeçenistan'a müdahalesine karşı çıkan üç Rus insan hakları savunucu, eski çek Cumhurbaşkanı Vaclav Havel ve Uluslararası Af Örgütü bulunuyor. Myanmar'da 1988'de kitlesel demokrasi yanlısı gösterinin şiddet kullanılarak bastırılmasının ardından iktidarı ele geçiren askeri yönetim, 1990'da yapılan, Suu Kyi'nin partisinin zaferiyle sonuçlanan seçimlerin sonucunu da reddetmişti.

  Aynı zamanda 1991 Nobel Barış Ödülü'nün sahibi olan Suu Kyi son 16 yılın 10 yılını gözaltında ya da ev hapsinde geçirdi. Askeri cunta yönetimi altındaki Myanmar'da yaklaşık 1.100 siyasi tutuklu bulunduğu belirtiliyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı