Gündem Haberleri

  Ölmüş ünlülerle sohbet

  Hürriyet Haber
  11.02.2005 - 01:17 | Son Güncelleme:

  Yüzlerce yıl önce yaşamış ve efsane olmuş, Danimarka’nın Dede Korkut’u Hans Christian Andersen insanlara masallar anlatmaya devam etmeye başladı. Bilgisayar yardımıyla sanal olarak yaratılan Andersen, kasabası Odense’de bugünün çocuklarını eğlendiriyor. Sanal Andersen’in doğal ve etkileşimli iletişim yeteneği eğitim ve oyun endüstrilerinin de ilgisini çekmiş durumda.

  Hans Christian Andersen müzesine gidenler bu büyük masalcıyı görebiliyor ve duyabiliyor. Her ne kadar sanal olsa da Andersen ziyaretçilerle sadece 15 dakika ilgilenebiliyor. Bu sürede kendisinden bahsediyor ve peri masallarını anlatıyor.

  Sanal Andersen, canlandırılmış karakterlerle diyalog kurulmasını sağlayan yazılımlar geliştiren NICE isminde proje sonucu ortaya çıkmış. Proje ortakları Odense ve Stockholm’daki müzeler için iki tane canlandırılmış karakter yaratmışlar. Ziyaretçiler Andersen’le konuşarak veya vücut ifadeleriyle iletişim kurabilirken Cloddy Hans isimli bir karakterle dil aracılığıyla oyun oynayabiliyorlar. Ne diyelim, darısı bizim başımıza. Nasrettin Hoca eşeğinin üzerinde bize fıkralar anlatsa veya İsmail Dümbüllü şu kavuk meselesini çözse hiç fena olmazdı hani.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı