Gündem Haberleri

  Olmert ve Abbas 2 saat görüştü

  A.A.
  26.10.2007 - 17:41 | Son Güncelleme:

  Olmert, Abbas'ı Kudüs'teki resmi ikametgahında ağırlarken, toplantıya barış görüşmeleri için oluşturulan çalışma gruplarına başkanlık eden İsrail Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ile eski Filistin Başbakanı Ahmed Kurey'in yanı sıra her iki taraftan üst düzey yetkililer katıldı.

  İsrailli yetkililer, öğle yemeğinde bir araya gelen Olmert ve Abbas'ın yaklaşık iki saat süren görüşmesinin, "samimi ve olumlu bir ortamda geçtiğini" ifade etti.

  Görüşmede, İsrail'in, devam eden Kassam saldırıları nedeniyle Gazze Şeridi'ne başlatmayı öngördüğü ekonomik yaptırımlar da gündeme geldi. Olmert'in Abbas'a, İsrail'in Gazze'de insani krize izin vermeyeceği taahhüdünü verdiği de belirtildi.

  Olmert ve Abbas'ın Kudüs'teki toplantılarını eleştiren Gazze Şeridi'ndeki fiili Hamas hükümetinin Başbakanı İsmail Haniye ise görüşmelerin, İsrail saldırılarını ve Gazze'ye İsrail tarafından uygulanmak istenen ekonomik yaptırımları perdelemeyi amaçladığını savundu.

  Gazze'de cuma namazından sonra basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Haniye, Annapolis'teki zirvenin Filistinlilere bir getirisi olmayacağını öne sürdü. Haniye, "Bu tür toplantılar Filistin halkına karşı devam eden İsrail saldırıları için bir örtü olmuştur" derken, Filistin Yönetimi'ni İsrail ve Amerikan tuzağına düşmenin getireceği tehlikelere karşı uyardı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı