Gündem Haberleri

  Olmert: Dış tehditlerden paniğe kapılmayız

  (a.a.)
  31.01.2006 - 21:09 | Son Güncelleme:

  İsrail Başbakan Vekili Ehud Olmert, İsrail'in güçlü bir ülke olduğunu belirtti ve “Dış tehditlerden paniğe kapılmayız” dedi.

  Olmert, Kadima Partisi'nin Kudüs'te yapılan toplantısında, partinin aday listelerini, seçim kampanyasında kullanılacak slogan ve müzikleri açıkladı.

  Toplantıda, kalabalık gruba “17. Knesset (İsrail Parlamentosu) için Kadima listesinde bulunan her bir aday kadar çok heyecanlı olduğunu” dile getiren Olmert, konuşmasında Kadima'nın kurucusu ve halen hastanede yatan İsrail Başbakanı Ariel Şaron'dan da azmi ve cesareti nedeniyle övgü ile bahsetti.

  Olmert, İsrail'de, koşulların her gün kendilerini yeni sınavlarla karşı karşıya getirdiğini ifade etti ve “Ama tarih göstermiştir ki İsrailliler, ciddi ve sorumlu liderlerin arkasında birleştiklerinde, tüm engelleri aşabilirler” dedi.
  İsrail başbakan vekili, İran'la nükleer krize ve Hamas'ın, Filistin seçimlerinde elde ettiği başarıya da değindiği konuşmasında, ”İsrail'in güçlü bir ülke olduğunu ifade ederek, “Özellikle geçen hafta ortaya çıkan tehdit gibi, dış tehditlerden paniğe kapılmayız” dedi.

  Kadima'nın milletvekili aday listesinde, başta Olmert ve Şimon Peres olmak üzere 50 isim yer alıyor. Halen Dışişleri Bakanlığını sürdüren Tzipi Livni, Savunma Bakanı Şaul Mofaz, bakanlar Gideon Ezra, Meir Şetrit, eski İç Güvenlik Servisi (Şin Bet) Başkanı Avi Dichter de listedeki isimler arasında yer alıyor.

  Kadima'nın aday listesinde 11 kadın ve 6 general bulunuyor. Seçim kampanyası için hazırlanan slogan ve müziklerde, Başbakan Ariel Şaron'un da adı geçiyor.

  İsrail'de son yapılan anketlerde, Kadima Partisi'nin 120 sandalyeli Knesset'te 42-43 milletvekili alacağı tahmin ediliyor. İşçi Partisi'nin çıkarabileceği milletvekili sayısı 17-16, Binyamin Netanyahu'nun başını çektiği Likud'un milletvekili sayısı ise 13-16 arasında değişiyor.

  İsrail'de seçimler 28 Mart'ta yapılacak.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı