GeriGündem Olimpiyatların hava tahminleri IBM'den
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Olimpiyatların hava tahminleri IBM'den

Olimpiyatların hava tahminleri IBM'den
refid:7233068 ilişkili resim dosyası

Pekin Meteoroloji Bürosu (BMB), 2008 Pekin Olimpiyatları'nda hava kirliliği ölçümü ve hava tahmini yapabilmek için, IBM'in süper bilgisayarı Sistem p575'i seçti. BMB'nin önceki sisteminden 10 kat daha hızlı çalışan Sistem p575, hava ölçüm cihazlarından alınan verileri mevcut yazılımlarla hassas bir şekilde yorumlayacak.

BMB, Sistem p575'i kullanarak, hava kirliliğinin yoğunlaşacağı bölgelerin simulasyonunu yapacak, böylece elde edeceği tutarlı hava tahminleri sayesinde olimpiyat oyunları aksamadan sürdürülebilecek.

IBM'in süper bilgisayarına, Pekin ve çevresini kapsayan 44.000 km2'lik alanın her noktasından saat başı akacak bilgilerle, hava analizleri hızlıca yapılabilecek. Sistem p575, saniyede 9.8 teraflop hızında işlem gerçekleştirebiliyor. 80 düğümlü makinede IBM'in POWER5+ mikroişlemcisi bulunuyor. Yeni sistem, dünyanın en hızlı bilgisayarlarını belirleyen Top 500 listesine göre, Çin'in en hızlı 10 süper bilgisayarı arasında yer alacak.

Açık havada düzenlenen oyunlar sırasında, sporcuların taktiklerini belirleyebilmesi ve sporseverlerin bu görsel ziyafetten en üst düzeyde yararlanabilmesi için, doğru ve tutarlı hava tahmini büyük önem taşıyor. Telekomünikasyon ve bilgi teknolojilerinden ulaştırma altyapısına kadar birçok alanda 30 milyar dolara yakın yatırım yapılan Pekin'in en büyük sorunu ise hava kirliliği. Çin'in başkenti Pekin'de 8-24 Ağustos 2008 tarihleri arasında yapılacak olimpiyatlar için, en az 500.000 ziyaretçinin gelmesi bekleniyor.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle