Gündem Haberleri

  Olimpik başarı başbakan yapar mı

  Faruk ZABCI/LONDRA
  14.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Londra Olimpiyatları önceki akşam muhteşem bir törenle kapanış yaparken kentin Türk kökenli belediye başkanı Boris Johnson, “Olimpik başarının” mimarı olarak gösterildi. Johnson’ı başbakanlığa yakıştıranların oranı arttı.

  Johnson, Olimpiyatlar başlamadan “olası terör saldırılarına karşı gerekli önlemlerini almadı”, “güvenlik önlemleri yüzünden şehirde terör estiriyor” gibi iki farklı uçtan eleştiriler alıyordu. 2012 Londra Olimpiyatları önceki gece görkemli bir kapanış töreniyle sona ererken, Boris Johnson organizasyondaki başarısı sayesinde büyük övgü aldı.

  MUHTEŞEM KAPANIŞ TÖRENİNDEN KARELER

  Kapanış töreninde ilgi, Başbakan Cameron’dan çok Johnson’ın üzerindeydi. Johnson konuşma yaptıktan sonra 80 bin kişilik statta büyük alkış koptu. Birçok kişinin ulaşım ağında aksaklık yaşanacağına, metroda yolculukların erteleneceğine dair endişelendiğini ancak bunların yaşanmadığını söyleyen başkan “Londra kendini dünyanın başkenti gibi hissetti” diye konuştu. Cameron da rakibinin başarısını yarı şakayla “Gerçekten büyük bir zafer” diyerek yorumladı.

  Anketlerde desteği arttı

  Olimpiyatlar sayesinde kent 13 milyar sterlin de kazanırken Boris’in başarısının Muhafakazar Parti’de başkanlık yolunu açacağı söyleniyor.  Ankete göre yüzde 36 “Johnson başbakan koltuğuna uygun biri” diyor. Bu oran mayısta yüzde 24’te idi. London School of Economics’ten Tony Travers, “‘Birçok kişi Londra belediye başkanı olamaz’ dedi, o bunu başardı” dedi. Telegraph gazetesi yazarı Iain Martin de “Gelecek birkaç yılda hedefi en yüksekteki görev için güvenilecek kadar ciddi biri olduğu göstermek olacak” dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı