Gündem Haberleri

  Ölenle ölmeyiz niyetimiz açık

  Hürriyet Haber
  09.11.2009 - 00:03 | Son Güncelleme:

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, TRT’de dün canlı yayımlanan ‘Politik Açılım Programı’nda, gazetecilerin, TBMM genel kurulundaki demokratik açılım oturumunun Atatürk’ün ölüm yıldönümünde yapılmasına yönelik sorularını da yanıtladı.

  Başbakan Erdoğan, ‘demokratik açılım’ın 10 Kasım günü Meclis’e getirilmesini eleştirenlere, “Biz ölenle ölmeyiz” diye yanıt verdi. Erdoğan, TRT’deki programda şöyle konuştu:

  Yas günü değil

  “Niçin 10 Kasım? Özene bezene böyle bir şey düşünmedik. Yalnız ilk 15 gün içerisinde bu işi bitirelim istedik. 10 Kasım yas günü değildir. Atatürk’ün ‘Yurtta sulh cihanda sulh’ ifadesine en uygun gün bugün. Biz iç barışımızı sağlayabilmek için ilk adımı bugün atalım. Bunu cihana haykırırken de sınırlarımızda ve dünyada barışa katkıda bulunuyoruz.

  Niyetimiz açık

  “Bu, ‘Benim naciz vücudum bir gün toprak olacaktır, ama Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır’ anlayışına da oturacaktır. Ne yazık ki bazıları bunu sağa sola çekmeye çalıştı. Bizim kültürümüzde şu var: Ölenle ölmeyiz. Biz onu eserlerle geleceğe taşırız. Fikirleriyle, yaptıklarıyla taşırız. Bizim anlayışımız, niyetimiz bu.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı