GeriGündem Ölen madencinin babasına yeni lastik ayakkabı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  663
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ölen madencinin babasına yeni lastik ayakkabı

Ölen madencinin babasına yeni lastik ayakkabı
refid:27616235 ilişkili resim dosyası

Ermenek'teki maden ocağında cansız bedenlerine ulaşılan işçilerden Tezcan Gökçe'nin cenaze töreninde yırtık ayakkabılarla Türkiye'yi hüzne boğan baba Recep Gökçe, bir babanın çaresizliğini ve gururunu ortaya koyuyor. Bu arada oğlunun cenazesine yırtık lastik ayakkabılarıyla katılarak Türkiye'yi ağlatan acılı babaya aynı ayakkabının yenisinden gönderildi.

Türkiye onları ilk, "oğlum yüzme de bilmezdi, suyun içinde ne yaptı?", "Gitti mi benim oğlan şimdi, saklamayın" cümleleriyle tanıdı. Her ikisi de 75 yaşında Recep ve Ayşe Gökçe çiftinin... Adeta olayın simgesi haline gelen çiftin yüzlerindeki derin çizgiler, sanki 75 yıllık hayatlarında çektikleri tüm zorlukları, zorlu coğrafyadaki hayat mücadelesini özetliyor.


Recep Eken, yeni ayakkabılarla ilgili DHA muhabirinin “Sen mi istedin? Bunlar daha mı rahat oluyor?” sorusuna, “fark etmez… Bu lastik zaten. Şimdi giymem desem olmaz, almam desem olmaz. Madem getirmişler…” şeklinde cevap verdi.

İKİ AYAKKABI VERİLDİ
Ermenek Kaymakamlığı’ndan alınan bilgilere göre Recep Gökçe’ye iki ayakkabı verildi. Bu ayakkabılardan biri iş ayakkabısı biri ise günlük hayatta kullanabileceği bir ayakkabı olarak düşünüldü. Dün Recep Gökçe’nin cenazesinden sonra Ermenek Kaymakamlığı’nın telefonları susmadı. Gökçe’ye ayakkabı göndermek isteyen herkes Ermenek Kaymakamlığı telefonlarını aradı. Ayrıca kaymakamlığın aileye başka yardımlarda bulunacağı da öğrenildi.

Yaşamları hep yoklukla, yoksullukla geçen, üç ayda bir aldıkları maaş ile geçimlerini sağlayan 5 çocuklu Gökçe çifti, tuvaleti dışarıda, banyosu ise oturma odasının bir bölümü perdeyle çevrilen alanda olan iki odalı bir evde yaşamını sürdürüyor.

Çift, sabah oğullarının mezarını ziyaret etti

Lastik ayakkabıları dışında hiç ayakkabısı olmayan çift, oğullarının dünkü cenaze törenlerinde yine herkesi duygulandırdı. Ayşe ninenin ağıtları, Recep dedenin ayağındaki yırtık ayakkabı görenleri, dinleyenleri hüzünlendirdi. Recep Gökçe'nin ayağındaki ayakkabı, tüm mahsur kalan işçilerin aileleri gibi adeta yoksulluğu gözler önüne serdi.

Gece boyunca rahat uyuyamayan çift, sabah saatlerinde oğullarının mezarı başında dua ederek, gözyaşı döktü. Yetkililer, Recep dedeye ayakkabı hediye etti.

Duygularını ve yaşadıklarını paylaşan Recep Gökçe'nin dilinden, yine herkesi duygulandıracak cümleler döküldü.

Ölen madencinin babasına yeni lastik ayakkabı MADENCİNİN BABASI YÜREKLERİ BURKTU

"Onları kimseye muhtaç ettirmem"

Recep Gökçe, bundan sonra 55 yıllık hayat arkadaşı Ayşe, torunları Recep, Duygu ve gelinine sahip çıkmak için mücadele vereceğini anlattı.

Özellikle torunlarını, elinden geldiğince kimseye muhtaç etmeyeceğini vurgulayan Gökçe, oğlunun mezarını yaptıracağını, borçları varsa onu da ödeyeceğini dile getirdi.

Parası olmasa da hep "var" demiş

Bugüne kadar parasız günleri geçse de hep idare ettiğini aktaran Gökçe, "Bana çok söylediler, 'ihtiyacın varsa bize söyle' derler. 'Tamam söylerim' derim. Ama yine de söylemem. Ayıp olur, telaşe olur. Yaşım genç. Aylığımı aldığımda ayakkabıyı alırım. 'Paran yoksa para verelim' derler. 'Param var derim ızdırabımdan" diye konuştu.

Gökçe, cenaze töreninde giydiği ayakkabılarla ilgili ise şunları söyledi:

"Param yok, param olsa ben bu ayakkabılarla gezer miyim milletin içinde. 'Elindeki lastiği atıver' derler. 'Atarım ben, siz karışmayın' derim. Elin kadar ben alamadım mı? Elin kadar ben giyemedim mi? Param yok alamadım. Dişlerim yok. Eşimin de benim de dişlerim tükendi. Doktora yaptıracağımız dişler 'tutar mı tutmaz mı' diye sorduk. Yoksulluk nedeniyle gidip taktıramadık. Eğer orada param olsaydı, hemen taktıracaktım."

DİŞ HEKİMLERİ ODASI HAREKETE GEÇTİ
Ayşe Eken ve Recep Eken parasızlıktan diş tedavilerini yaptıramadıklarını söylemişti. Basında çıkan haberlerin ardından Ankara Diş Hekimleri Odası harekete geçti. Başkan İlker Cebeci oğullarını maden kazasında kaybeden ve maddi sıkıntı nedeniyle diş tedavilerini yapamayan çiftin tüm ulaşım ve tedavi masraflarını karşılayacaklarını açıkladı.

KARAMAN VALİSİ’NDEN AÇIKLAMA

Karaman Valisi Murat Koca, “Ölen madencinin babasına Valilik'ten yeni lastik ayakkabı” haberlerine itiraz etti. Vali Koca gerekçesini de şöyle açıkladı:
“Onların acısı bizim de acımız. Biz de insanız. Kaymakam Bey’i arayıp ‘Acil olarak kışlık ayakkabı alın’ dedim. Kaymakam, imama söylemiş, imam böyle bir tasarrufta bulunmuş. Lastik ayakkabı almamız söz konusu olabilir mi? Kışlık ayakkabının parasını da ben kendi cebimden karşıladım.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle