Gündem Haberleri

  Öldürün emri Karayılan’dan

  Özgür CEBE / DHA
  26.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Diyarbakır’da suikasta kurban giden Hikmet Fidan’ın, başka örgütte çalıştığı için PKK elebaşısı Murat Karayılan’ın emriyle öldürüldüğü anlaşıldı. Örgüt tetikçisinin Fidan’ı önce arkadaşlarına öldürtmek istediği belirlendi.

  DİYARBAKIR’da, kapatılan HADEP’in Genel Başkan Yardımcısı Hikmet Fidan’ı 6 Temmuz günü öldüren tetikçinin, Kandil Dağı’nda yuvalanan PKK’nın elebaşılarından Murat Karayılan tarafından bizzat görevlendirildiği öne sürüldü.

  Soruşturma dosyasında, PKK önde gelenlerinin yaptıkları bir toplantıda, Fidan’ın öncülük ettiği örgütten ayrılanların Yurtsever Demokrat Parti (PWD) adına Diyarbakır’da gerçekleştirdiği toplantı ve faaliyetlerden rahatsızlık duyulduğu ortaya çıktı. Karayılan’ın da bazı PKK üyelerinin PWD’ye sempati duymasından endişe ederek Fidan’ın öldürülme kararını verdiği anlaşıldı.

  Fidan’ı otelden alarak Bağlar Semti Sağlık Ocağı Caddesi’ndeki PKK’lı tetikçinin bulunduğu eve otomobille getirdiği öne sürülen Veysi Akgönül, polis ve savcılıkta verdiği ifadelerinde, öldürme görevinin önce kendisine verilmek istendiğini de söyledi. Telefonla konuştuğu PKK’lı tetikçinin Fidan’ı öldürmesi için kendisini zorladığını belirten Akgönül, şunları söyledi:

  ‘Ben bunu yapamayacağımı, böyle bir cinayeti işlemeyi beceremeyeceğimi söyleyince, bana ‘O zaman onu al. Bizim belirlediğimiz noktaya getir. Yanlış bir şey yaparsan sen de ölürsün’ dedi. Ben de PWD adına toplantı yapacağımız bir ev olduğunu söyleyerek kendisini cinayetin işlendiği sokağa götürdüm.’
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı