Gündem Haberleri

  Öldürülüşünün 15. yılında anıldı

  Ozan URAL - İSTANBUL (DHA)
  08.01.2011 - 14:33 | Son Güncelleme:

  Gazeteci Metin Göktepe, öldürülüşünün 15. yıldönümünde Esenler'de bulunan Kemer Mezarlığı'ndaki kabri başında anıldı.

  Metin Göktepe için düzenlenen anma törenine EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel, Göktepe'nin annesi Fadime Göktepe, yakınları ve arkadaşları katıldı. Anma için Atışalanı'nda bir araya gelen Evrensel gazetesi çalışanları buradan Kemer Mezarlığına yürüdü. Yürüyüş sırasında "Metinler ölmez, Evrensel susmaz", "İnadına hepimiz birer metiniz" sloganları atıldı

   

  Anma töreninde konuşan Tüzel, "AKP bugün en küçük muhalefeti, muhalif basını bile susturmaya çalışıyor" dedi. Tüzel, "Bunun karşısında mücadelemizi sürekli yükselteceğiz. Göktepe'nin davası görülmüştür. Fakat asıl sorumlular yargılanmamıştır. Yine asıl sorumluların yargılanmadığı Hrant Dink ve Musa Anter cinayetlerinde de bunu gördük. Bu cinayetlerin aydınlatılması için mücadelemizi sürdüreceğiz" şeklinde konuştu.

   

  ANNESİ AŞURE DAĞITTI

   

  Anmada konuşa Göktepe'nin annesi Fadime Göktepe de, "Gençleri gördükçe Metin'i hatırlıyorum. Hepiniz, onu unutmadığınız ve mücadelesini sürdürdüğünüzü için benim için birer Metin Göktepe'siniz" dedi.

   

  Toplumsal Bellek Platformu'ndan Gül Erdost'un da bir konuşma yaptığı anmada Metin Göktepe'nin Esenlerde birlikte çalışma yürüttüğü arkadaşı Ali Naki Kaftancıoğlu'nun Göktepe'ye atfen yazdığı mektup okundu. Konuşmaların ardından Metin Göktepe'nin yeni yapılan anıt mezarına çakıl taşları bırakıldı. Törenin ardından Metin Göktepe'nin annesi Fadime Göktepe anmaya katılanlara aşure dağıttı. Tören aşurenin dağıtılmasının ardından sona erdi.

   

  1996 yılında bir gösteriyi izlerken gözaltına alınan gazeteci Metin Göktepe, polislerden tarafından dövülerek öldürülmüştü. Polisler çeşitli hapis cezalarına çarptırılmıştı.

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı