Gündem Haberleri

  Öldüren dava

  Bahri KARATAŞ / İZMİR, DHA
  16.12.2001 - 02:19 | Son Güncelleme:

  İzmir 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde 22 yıldan bu yana görülen davaya bakan 2 hakim, bazı üyeler, 2 avukat ve 7 tanık ölmesine rağmen dosya sonuçlanamadı.

  Azmettirici olduğu iddiasıyla idam cezasıyla yargılanan kulüpçü Mülazım Necmi Terzi 2 kez beraat etti, Yargıtay her defasında bozdu. Hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkartılan ve 18 yıldan bu yana aranan Terzi, aftan yararlanmak için 2 ay önce duruşmaya gelince tutuklandı. Son duruşmada ise tahliye edildi.

  Olay 28 Mart 1979'da Alsancak'ta meydana geldi. Kulüp işleten Aydın Yıldırım, o tarihte 17 yaşında olan Salih Demir tarafından sokak ortasında kurşun yağmuruna tutuldu. Demir ile olayın azmettiricileri oldukları iddiasıyla genelev ve kulüp işleten 54 yaşındaki Mülazım Necmi Terzi ve kahvecilik yapan İhsan Şengün tutuklandı. Sanıkların 3'ü hakkında idam cezası istemiyle dava açıldı. 1 çocuk, 3 torun sahibi Mülazım Necmi Terzi, 1 yıl tutuklu kaldıktan sonra önce tahliye oldu, daha sonra beraat etti. Hakkında idam cezası istenen Salih Demir, yaşı küçük olduğu için 20 yıl hapis cezasına çarptırılırken, İhsan Şengün beraat etti. Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi, Demir ve Şengün'ün kararlarını onayıp, Terzi'nin cezalandırılmasını isteyerek kararı bozdu.

  Bunun üzerine 1981'de tekrar hakim önüne çıkan Terzi, tutuklanıp 1.5 yıl cezaevinde kaldı. Yargılamada ikinci kez beraat etti. Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi, karara itiraz eden Adem Yıldırım'ın babası Adem Yıldırım'ın itirazını yerinde görüp, sanığın cezalandırılması için direndi. Mahkeme heyeti Mülazım Necmi Terzi hakkında 1983'te gıyabi tutuklama kararı verdi.

  Bu tarihten itibaren yakalanamayan Terzi, geçen Ekimde Şartla Salıverme Yasası kapsamına girdiğini zannedip duruşmaya gelince tutuklandı. Önceki gün hakim önüne çıkan Mülazım Necmi Terzi, ifadesinde ‘‘Cinayetle ilgim yok. Olay günü başka yerdeydim. Olaydan 4 gün önce de silahımı İhsan Şengün'e satmıştım. Kimseyi azmettirmedim. Polis işkence yaptığı için iddiaları kabul etmiştim. Artık kaçmaktan yoruldum, herkes gibi ailemle rahat yaşamak istiyorum’’ dedi.

  Davaya başından beri bakan Terzi'nin avukatı Özer Kırca, bu davaya bakan hakimler İhsan İnuğur ve Ahmet Uğurlu'nun, avukatlar Faruk Eren ve Ertan Severcan'ın, bazı üye ve şahitlerin öldüğünü, davanın ise bir türlü sonuçlanamadığını söyledi. Kırca, ‘‘Müvekkilim suçsuzdur. Davayı aldığımda kafamda saç vardı, şimdi kalmadı. İnsanın ömrü bitiyor, davalar bitmiyor. Ağır Ceza ile Yargıtay inatlaşıyor. Adalet bunun neresinde?’’ dedi.

  Mahkeme heyeti, Anayasa'nın 4 bin 709 sayılı yasa ile değişikliği nedeniyle TCK'nın 450 maddesine verilecek ölüm cezalarının hukuki dayanağı kalmadığından, uyum yasalarının çıkmasını beklemeye, sanığın tahliyesine karar verirken dosyayı erteledi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı