GeriGündem Öldürdük, üzgünüz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  29
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öldürdük, üzgünüz

Öldürdük, üzgünüz
refid:3768638 ilişkili resim dosyası

17 Mart 2005’ten beri haber alınamayan kamyon şoförü Şeyhmus İlan’ın Amerikan askerleri tarafından Musul’da öldürüldüğü anlaşıldı. İlan’ın ailesine Yüzbaşı Lunoff imzasıyla gelen mektupta, "Kaza ile öldürdük. Çok üzgünüz" denildi.

MARDİN’den Irak’a kum götüren kamyon şoförü Şeyhmus İlan, Musul’da dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle ABD’li askerler tarafından ateş açılarak öldürüldü. 3 çocuk babası Şeyhmuz İlan’ın ailesi acı haberi Irak’taki ABD ordusundan gelen mektupla öğrendi. ABD’li yüzbaşı Andrew S. Lunoff’un imzası ile gönderilen mektupta "Kaza ile öldürdük. Çok üzgünüz" denildi. 4 ABD’li subay ile Saddam’ın Musul’daki Sarayı’nda görüşen Şeyhmuz İlhan’ın yakınları, kendilerine 7 bin 500 dolar (yaklaşık 10 bin YTL) "başsağlığı" parası vermek istediklerini, ancak bunu sadaka diye kabul etmediklerini söyledi. İlan Ailesi, Mardin’de ABD’ye karşı dava açtı.

Mardin’den 34 RFU 25 plakalı kamyonuyla ABD’nin Musul’da yapacağı havalimanı inşaatına kum götüren 27 yaşındaki Şeyhmus İlan’dan 17 Mart 2005’den sonra haber alınamadı. Yakınlarının yaptığı araştırmada, İlhan’ın dönüşte meydana gelen motor arızası yüzünden konvoydan ayrı düştüğü, tamirden sonra, Saddam Hüseyin’in sarayının önünden geçen kestirme yolu kullandığı belirlendi.

ADINI JOHN DOE KOYMUŞLAR

Mehmet İlan, yakınları ile Musul’a giderek ABD’li ve Irak’lı yetkililere oğlu Şeyhmus İlan’ın kayıp olduğunu bildirdi. İlan’ın ailesine 30 Mayıs’ta ABD’li Yüzbaşı Andrew S. Lunoff imzasını taşıyan bir mektup geldi. Mektupta Yüzbaşı Lunoff, Şeyhmus İlan’ın 18 Mart 2005’te ABD’li askerlerin dur ihtarına uymadığı için ateş edilerek vurulduğu, tedaviye alındığı Bağdat’taki hastanade yaşamını yitirdiği anlatılıyordu. Mektupta verilen bilgiye göre, kimliği belirlenememiş, bu yüzden ABD’de olduğu gibi "John Doe" adıyla kayıtlara geçirilip cesedi yakılmıştı. ABD’li subay, mektubu "Üzgünüz" diye bitirmişti. ABD’li Yüzbaşı Lunoff, daha sonra gönderdiği elektronik posta mesajıyla aileden bir kişiyi görüşmek üzere Musul’a çağırdı. Mehmet İlan ile Irak’a giden, Şeyhmus İlan’ın kuzeni Murat İlan, 4 ABD’li subay ile Gaziantepli tercüman Mustafa Uçar aracılığı ile görüştü.

DIŞİŞLERİ GÖREVİNİ YAPSIN
/images/100/0x0/55eae782f018fbb8f89e2ab0


ABD’ye karşı Mardin Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açtıklarını ve ilk duruşmayı beklediklerini belirten Murat İlan, "Dışişleri Bakanlığı’nın, üzerine düşen görevi yapmasını bekliyoruz. Perişan olduk" dedi. Türkçe, Arapça, Kürtçe bilen ve 10 yıldır Irak’a çalışan Şeyhmus İlan’ın küllerini bile alamadıklarını söyleyen Murat İlan "Mardin’deki eşi Zekiye Hanım ve üç çocuğu perişan" diye konuştu. Murat İlan, kuzeninin sol kapısında kurşun deliği bulunan kamyonunu ABD’lilerden teslim aldıklarını söyledi.

Sadaka istemeyiz

Şeyhmus İlan’ın fotoğrafını gösteren kuzeni Murat İlan, "ABD’lilerle Irak’ta görüştük. Bize, ’bu işi daha fazla uzatmayın. Ailesine 7 bin 500 dolar (yaklaşık 10 bin YTL) verelim’ dediler. Biz de ’sadaka istemiyoruz’ diyerek geri döndük" dedi.

İşte mektup

ABD’li Yüzbaşı Andrew S. Lunoff’un İlan Ailesi’ne gönderdiği mektubun metni şöyle: "TC vatandaşı Şeyhmus İlan 18 Mart 2005’te, Musul’daki FOB Courage’ın girişinde kazara öldürülmüştür. İlan, girişin 200 metre ilerisinde kurulmuş olan trafik kontrol noktasına yaklaştığında askerlerin dur ihtarına uymadı. ABD askerleri önce ilkyardım uyguladı, daha sonra da Muharebe Destek Hastanesi’ne tahliye edildi. İlan, kısa bir süre sonra da Irak’taki Beled Hastanesi’ne gönderildi. Tahliyede İlan’ın kimliği tespit edilemediğinden Irak’a (Beled’e) John Doe ismiyle gönderildi. Beled’de iki hafta boyunca yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Morg yetkilileri cesedi yaktı ve küllerini de savurdu. Olaydan sonra cesedin yerini tam olarak belirleyemediğimizden dolayı üzgünüz."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle