Gündem Haberleri

  Öldüğüyle kalmadı

  Ali DAĞLAR
  14.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Geçtiğimiz yılbaşı gecesi konser dönüşü bindikleri taksiye bir aracın çarpmasıyla can veren üniversiteli Tuğçe Sakarya’nın ölümüyle ilgili dava hükme bağlandı. Kaza sonrası kaçıp 3 gün sonra teslim olan sürücü Mehmet Karaağaç, 5 yıl hapis cezasına mahkûm oldu. 3 yıl daha cezaevinde yatacak Karaağaç, yaklaşık 120 bin lira da tazminat ödeyecek.

  ÜNİVERSİTE öğrencisi Tuğçe Sakarya’nın (18) yılbaşı gecesi konser dönüşü ölümüyle ilgili davada sanık sürücü Mehmet Karaağaç 5 yıl hapis cezasına mahkum oldu, karar kesinleşti. Olayla ilgili ikinci karar hukuk mahkemesinden geldi. Sanık Karağaç ile çalıştığı şirket Sakarya ailesine yaklaşık 90 bin lira maddi-manevi tazminat ödemeye mahkum edildi. Kazadan sonra kaçıp 3 gün sonra teslim olan ve yaklaşık 4 ay tutuklu kalan Karaağaç 3 yıl daha hapis yatacak. Ailesi ve arkadaşlarının Tuğçe adına açtıkları web sayfası faal, fotoğraf ve mektuplar sürüyor.

  Konserden dönüyordu

  Üsküdar 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya konu olay 1 Ocak 2008 sabahı meydana geldi. “Facebook’ta 2008’e Kenan’la girenler” grubuna üye olan Tuğçe Sakarya, en yakın arkadaşı Saint Benoit öğrencisi İpek Tümay ile Kenan Doğulu’nun verdiği yılbaşı konserini izledi. Konser bitimiyle birlikte sabah saat 5 sularında bir taksiye binen ikili Avrupa yakasındaki evlerine dönüşe geçti. Boğaz Köprüsü’nü iki kilometre kadar geçen İbrahim Bektaş yönetimindeki taksiye, Mehmet Karaağaç yönetimindeki minibüs arkadan çarpınca her iki araç bariyerlere savruldu.

  Arkadaşı yaralandı

  Kaza sırasında arka koltukta oturan Sakarya olay yerinde can verirken, kucağında uyuyan arkadaşı Tümay hafif yaralandı. Minibüs şoförü Karaağaç kaza sonrası olay yerinden kaçıp 3 gün sonra savcılığa teslim oldu ve tutuklandı. İki şoför hakkında taksirle ölüme ve /images/100/0x0/55ea5f42f018fbb8f87ba57cyaralanmaya sebebiyetten 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Bilirkişi, taksiye arkadan çarpan minibüsün sürücüsü Karaağaç’ı tam kusurlu buldu. Karaağaç 4 aylık tutukluluğunun ardından tahliye edildi. Mahkeme 20 Nisan 2009 tarihli celsede sanıklardan taksi sürücüsü İbrahim Bektaş’ın beraatine karar verirken, Mehmet Karaağaç’ı 5 yıl hapse mahkum etti.

  Tazminat davası bitti

  Yargıtay 12. Ceza Dairesi 3 yıl sonra kararı onadı. Karaağaç infaz kanununa göre 3 yıl daha hapis yatacak. Sakarya ailesinin ceza davasına paralel olarak sürücü Mehmet Karaağaç ile çalıştığı şirket hakkında Kadıköy 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açtığı 170 bin liralık maddi-manevi tazminat davası da sonuçlandı. Mahkeme Tuğçe’nin annesi, babası ve kardeşi için 20’şer bin lira olmak üzere toplam 60 bin lira manevi tazminata, 27.857 lira da maddi tazminata hükmetti. Karar faiziyle birlikte yaklaşık 120 bin lira olarak icraya konuldu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı