Gündem Haberleri

  Öldüğü kanıtlandı

  Demirhan HARARLI/MAGAZİN SERVİSİ
  15.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ’Ölmedi, yaşıyor’ iddiaları üzerine şarkıcı arkadaşı Ferhat Tunç, Ahmet Kaya’nın ölümünden sonra Paris Kürt Enstitüsü’ndeki katafalkta çekilen fotoğraflarını ortaya çıkardı.

  STAR Haber’de önceki gece yayınlanan görüntülerin, Ahmet Kaya’nın Paris’te 16 Kasım 2000 günü öldükten 2 gün sonra Kürt Enstitüsü’nde çekildiği belirtildi. Görüntülerde, törene katılanlar katafalkın önünde saygı duruşunda bulunuyorlar. 18 Kasım 2000 tarihinde Paris Kürt Enstitüsü’nde katafalka konulduktan sonra Kaya’nın naaşının önünden Avrupa Parlamentosu’nun Kürt kökenli Alman milletvekili Felaknaz Uca, İHD İstanbul Şube Başkanı Eren Keskin, kaçak DEP eski milletvekili Zübeyir Aydar, Kürt sanatçı Şivan Perwer, Ferhat Tunç ve Diyarbakır Belediye eski Başkanı Mehdi Zana’nın da aralarında bulunduğu kalabalık bir grup sırayla saygı duruşunda bulundu. Kaya’nın cenazesi, Yılmaz Güney’in de mezarının bulunduğu tarihi Pere Lachaise Mezarlığı’na götürülerek defnedildi.

  DEDİKODULARA YANIT

  Ahmet Kaya’nın ölümünden sonra ölmediği yönünde dedikodular çıktığını söyleyen şarkıcı arkadaşı Ferhat Tunç, "Görüntüleri ben özellikle verdim. Ölmediği yönündeki dedikodular çok rahatsızlık vermişti. Bu görüntüler ispattır. Ahmet Kaya’nın ölümü normal karşılanacak ölüm değil ama fiziken Kaya yok, yaşamıyor. Ama kendisi tabii ki şarkıları ve değerleri ile içimizde yaşıyor ve yaşayacaktır. Ölümünde yanındaydım, bizzat kendim uğurladım. Cenazesine katılan Türkiye’den tek sanatçıydım, ne acıdırki sanat camiasından kimse yoktu" dedi.

  Kaya, Berlin’deki bir konserde yaptığı konuşma nedeniyle "Terör örgütüne yardım ve yataklık etmek’’ suçundan İstanbul DGM’ce 3 yıl 9 ay ağır hapis cezasına çarptırılmıştı. Özgün müzik şarkıcısı olarak tanınan Kaya, 10 Şubat 1999’da Magazin Gazetecileri Derneği gecesinde "Yeni kasetimde Kürtçe şarkı okuyacağım ve klip çekeceğim. Bunu yayımlayacak yürekli bir TV kanalı arıyorum" demiş ve büyük tepki çekmişti.

  1 SAATLİK HAPİS

  Kaya’nın bu konuşması ve 1993’te Berlin’deki konserinde yaptığı konuşmaya ilişkin soruşturma başlatan İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı, şarkıcıya "Yasadışı örgüte yardım ve yataklık etmek’’ ve "Halkı din, dil, ırk, mezhep ve bölge farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa tahrik etmek’’ suçlarından dava açmıştı. Bu soruşturmalar kapsamında Kaya tutuklanmış, avukatlarının itirazı üzerine 1 saat sonra serbest bırakılmıştı. Bunu izleyen günlerde de Kaya yurtdışına çıkmıştı. Kaya aleyhine daha sonra da 9 yıl hapis istemiyle davalar açılmış, bu sırada Paris’te kalp krizi geçirerek ölmüştü.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı