GeriGündem Öldü de kurtuldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öldü de kurtuldu

Öldü de kurtuldu
refid:3768639 ilişkili resim dosyası

Bu Kurban Bayramı da bütün uyarılara rağmen dehşet görüntülerine sahne oldu. Yurdun dört bir yanında sokak ve caddelerde kesim yapıldı, acemi kasaplar hem kendilerini kesti hem de hayvanlara eziyet etti. İstanbul Güngören’de atık su kuyusuna düşen boğa, vinç tarafından çekilerek kurtarıldı ve son nefesini vermeden alelacele kesildi. Hem boğa hem de sahibi kurtulmuştu...

TOPLU kesim alanları dışında kurban kesilmesine getirilen yüksek cezalar, yurdun bir çok yerinde etkili olmadı; yine bilinen dehşet görüntüleri yaşandı, ortalık kan gölüne döndü, hayvanlara işkence edildi. Kurbanlıklar otomobillerin, traktörlerin arkasında sürüklenerek götürüldü, çocukların gözleri önünde kesim yapıldı. Bir çok vatandaş kuş gribi tehlikesine aldırış etmeden açık alanlarda kurbanını kesti. Bazı yerlerde hayvanlar iş makinelerinin kepçelerine asılarak kesildi. Ellerindeki keskin olmayan bıçaklarla dana ve boğaları kesmeye kalkan kasaplar ise hayvanların uzun süre can çekişmesine neden oldu. Kaçan hayvanlar, kovalayan insanlar, kendini kesen acemi kasaplar... Bayramın klasikleşen görüntüleri bu bayram da eksik olmadı.

4 SAAT KOVALADI

İstanbul’un Güngören semtinde ise tam bir dram yaşandı. Cevat Can’ın kurban satış alanından 1600 YTL’ye aldığı boğa, kesime götürülürken kaçtı. Can, boğayı 4 saat boyunca kovaladı. Can derdindeki boğa, vatandaşlara ve araçlara saldırdı. Kendisine atılan kementlerden, taş ve sopalardan kurtulmaya çalışan boğa bir kadını hafif yaraladı. Panik içindeki boğa, sonunda Genç Osman Mahallesi Mehmetçik Sokak’taki bir apartmana ait yaklaşık 3 metre derinlikte atık su kuyusuna düştü. Sıkışarak hareketsiz kalan boğayı kurtarmak için gelen itfaiye ekibinin ekipmanı yetersiz kaldı. Daha sonra getirilen vinçle ayaklarına ip bağlanarak kuyudan çekilen boğa, yerlerde sürüklenince şoka girdi. Titreyen boğanın öleceğini düşünen Cevat Can, telaşla bir kasap getirdi. Boğa, "kurtarıcısı" itfaiyecilerle vatandaşların elbirliğiyle, meraklı kalabalığın gözleri önünde kesildi.

Kuyuya düşürdüler

Bir apartmanın atık su kuyusuna düşen boğa uzun süre burada kaldı. Sonunda vinç imdada yetişti ve boğayı sıkışıp kaldığı yerden çıkardı. Ancak çilesi bitmemişti. Yaralı hayvanın ölmesinden korkan sahibi cadde ortasında kesimi gerçekleştirdi.

Ya uçağı kaçıranın hakkı ne olacak...
/images/100/0x0/55eb45a8f018fbb8f8b6758a


İstanbul’da Atatürk Havalimanı bağlantı yolundaki, Bahçelievler Belediyesi’ne ait kurban kesim merkezine gelenler, otomobillerini yol kenarına bırakınca trafik felç oldu. O-2 Karayolunu O-1 Karayolu’na bağlayan yol saatlerce kilitlenirken, Yenibosna-Sefaköy Köprüsü de, kurban almak için gelenler tarafından park yeri olarak kullanıldığı için geçit vermedi. Kurban almaya gelenlerin umursamaz tavırla bağlantı yolunu tıkaması ve hiçbir acil durum için geçecek yer bırakmaması tepki çekti. Trafiğin kilitlenmesi, özellikle havalimanına yetişmek isteyenleri çıldırttı.

TOKAT

Burası çocuk parkı

Tokat’ta belediye, Mevlana sitelerinde kurban kesim yeri olarak çocuk parkını belirledi. Çocuklar salıncaklarda sallanırken, vatandaşlar ise çocukların yanı başında kurbanlarını kesti. Çocuklar hayvanların kesilip parçalanışını korkulu gözlerle izledi.

KÜTAHYA

Dana mutfağa sığındı

Tavşanlı ilçesinde, yaşlı bir kadının satın aldığı kurbanlık dana, "başına geleceği" anlamış gibi teslim sırasında kaçtı ve tek katlı evin camını kırıp mutfağına girdi. Yakalanan dana camdan çıkarılırken yara bere içinde kaldı. Vatandaşlar, ölebileceği endişesiyle hayvanı oracıkta kesti.

BOLU

Direnişe geçti ama...

Ortak kurban kesen 4 aile, 2 büyükbaş hayvanı, komşularının ahırından kendi evlerine kamyonetin arkasına iple bağlayarak götürmek istedi. Hayvan çok ayak diredi ama nafile... Hayvanlardan biri acı içinde bağırınca kamyonet durdu. Hayvanın biraz dinlenmesiyle yola devam edildi.

SİVAS

Hakaret

Selçuklu Yeşilcami’nin bahçesinde kesim yapan bir vatandaş kurbanın hareket ettiğini görünce ayağıyla basarak çırpınmayı önlemeye çalıştı.

ŞANLIURFA

15 iğneyle yıkılmadı

Karaköprü beldesinde Cuma Yeşil’e ait boğa, bir anda sahibinin elinden kaçınca belediyenin boğa timinden yardım istendi. Gelen boğa ekibinde uyuşturucu iğne kalmaması üzerine takviye ekip geldi. Tüfekle 15 uyuşturucu iğne atılmasına rağmen boğa kaçmayı başardı.

İZMİR

Caddede savaş

Karabağlar Semti’nde iki akraba Niyazi ve Mehmet Çetin, aldığı kurbanlık danayı ellerinden kaçırdı. Orta refüjde kalan dana uzun uğraşlar sonucu iple yakalanarak sahibine teslim edildi.

GAZİANTEP

Acemi kasap

Gaziantep’te aralarında kadınların da bulunduğu 58 kişi kurban keserken ve et parçalarken kendini yaraladı. Çıksorut Mahallesi’nde kurban kesen kocasına yardım etmek isteyen bir kadın kasap da elini kesti ve hastanelik oldu.

3604 kişi kendini kesti

TÜM yurtta kutlanan Kurban Bayramı’nın birinci gününde kurbanlarını keserken kendilerini çeşitli yerlerinden yaralayıp hastanelere başvuran "acemi kasap" sayısı 3604’e ulaştı. İstanbul, 620 acemi kasap ile ilk sırayı elde etti. Denizli’de 250, Kocaeli’de 180 acemi kasap hastanelere başvurup tedavi gördü.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle