Gündem Haberleri

  Olay filmin yapımcısı hapse girdi

  AA
  28.09.2012 - 08:27 | Son Güncelleme:

  Dünyayı ayağa kaldıran "Müslümanların Masumiyeti" filminin yapımcısı Nakoula Basseley Nakoula ABD'de tutuklanarak hapse atıldı. Ancak Los Angeles mahkemesinin Nakoula'yı tutuklama nedeni, Hazreti Muhammed'e hakaret içeren film değil, 55 yaşındaki eski mahkumun şartlı tahliye koşullarını ihlal etmesi.

  Associated Press'in haberine göre, Los Angeles'taki davada Federal Yargıç Suzanne Segal, daha önce dolandırıcılıktan sa/images/100/0x0/55eb5b4ef018fbb8f8bbea56bıkası olan ve bilgisayar ile internet kullanması yasaklanan Nakoula'nın şartlı tahliye koşullarını ihlal ettiğine hükmetti.

  Savcı Robert Dudgale'nin Nakoula'nın kaçabileceği uyarısında bulunmasının ardından elleri kelepçelenen Nakoula, hapse gönderildi.

  İslamiyet ve Hz. Muhammed'e hakaret içeren "Müslümanların Masumiyeti" filminin 14 dakikalık bölümünün Temmuz ayında video paylaşım sitesi Youtube'da yayınlanması, Ortadoğu'da protesto gösterilerine yol açmış ve Libya'nın Bingazi kentinde ABD Konsolosluğu'na düzenlenen saldırıda Büyükelçi Christopher Stevens ile 3 ABD'li yaşamını yitirmişti.

  Olay filmin yapımcısı hapse girdi
  Geçtiğimiz haftalarda kendi isteğiyle polise ifade veren Nakoula'nın yüzü kamuoyundan böyle gizlenmişti.

  2009 yılında tutuklanan ve 2010 yılında çalınmış kimlik ve sosyal güvenlik numaralarıyla banka dolandırıcılığı yapmaktan yargılanan Nakoula, 790 bin dolarlık zararı telafi etmeye ve 21 ay hapis cezasına mahkum edilmişti. 2011'de serbest bırakılan Nakoula'nın 5 yıl boyunca yetkililerin onayı olmadan bilgisayar ve internet kullanması da yasaklanmıştı.

  Nakoula, daha önce Associated Press'e yaptığı açıklamada, filmin yapımı için lojistik destek sağladığını söylemiş, filmi yönettiği ileri sürülen Sam Bacile'nin kendisi olduğu iddialarını reddetmiş ancak Bacile'yi tanıdığını kabul etmişti.

  ABD Başkanı Barack Obama yönetimi, filmin YouTube'dan kaldırmasını istemiş ancak Google, filmin içeriği standartları ihlal etmediği gerekçesiyle talebi reddetmişti.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı