GeriGündem ''Olası kast'', TCK'ya giriyor.
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

''Olası kast'', TCK'ya giriyor.

''Olası kast'', Türk Ceza Kanunu'na (TCK) girecek.

TCK Tasarısı üzerindeki çalışmalarını sürdüren TBMM Adalet Alt Komisyonu, ''kast'' başlıklı maddeyi yeniden düzenledi. Buna göre, suçun oluşması kastın varlığına bağlı olacak. Kast, ''suç tipindeki unsurların bilerek ve isteyerek gerçekleşmesi'' olarak tanımlanıyor.
  
İlk kez TCK'da yer verilen ''olası kast'', kişinin suç tipindeki unsurların gerçekleşebileceğini öngörmesine rağmen hareket etmesi halinde sözkonusu olacak.

Bu halde, ağırlaşmış müebbet hapis cezası gerektiren suçlarda müebbet hapis cezasına, müebbet hapis cezası gerektiren suçlarda 20 yıldan az olmamak üzere hapis cezasına hükmolunacak, diğer suçlarda ise temel ceza üçte birden yarısına kadarindirilebilecek.
   
''BİLİNÇLİ TAKSİR'' İLE ''KASIT'' ARASINDA
   
''Olası kast'', toplantıda uzun süren bir çalışmanın sonunda benimsenirken, CHP Niğde Milletvekili Orhan Eraslan ve akademisyenlerin girişimleriyle kabul edilen değişiklik, ''TCK'da devrim'' olarak nitelendirildi.
  
Ceza Hukuku'nun temel halleri olan ''taksir'' ile ''kast'' düzenlemesinin ihtiyaca yanıt vermemesi üzerine daha sonra TCK'da ''bilinçli taksir'' getirildiği hatırlatılarak, zaman içinde değişen şartlarda bunun da yetersiz kaldığı üzerinde duruldu.  
  
TCK'da ''bilinçli taksir'' ile ''kast'' arasında bir ceza olarak tanımlanan ''Olası kast'' düzenlemesinde, hakime takdir yetkisi de tanınıyor.
  
''Olası kast'' suçuna, trafik kazaları ve düğünlerde silah atılması örnek gösterilirken, Bağdat Caddesi'ndeki trafik kazasında kızını kaybeden Boray Uras'ın çabaları gerekçe gösterildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle