Gündem Haberleri

  Olağanüstü toplanalım

  ANKARA
  24.07.2015 - 02:29 | Son Güncelleme:

  CHP’nin yaptığı çağrının ardından Meclis ‘terör’ gündemiyle olağanüstü toplanıyor. Meclis Başkanı İsmet Yılmaz’ın yeni parlamentoyu bir hafta içinde toplantıya çağırması gerekiyor.

  Şanlıurfa, Adıyaman ve Diyarbakır’daki terör saldırılarının ardından CHP Grup Başkanvekilleri Özgür Özel, Engin Altay ve Levent Gök, dün öncelikle “Terör olaylarının tüm boyutlarıyla görüşülmesi ve gerekli etkin tedbirlerin alınabilmesi” amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasına ilişkin önergelerini Meclis Başkanlığı’na sundu. Ardından 116 CHP milletvekilinin imzaladığı dilekçeyle 29 Temmuz Çarşamba günü saat 15.00 için Meclis Genel Kurulu toplantıya çağırıldı. CHP’liler, olağanüstü toplantı gündemini de “Teröre ilişkin araştırma önergesinin görüşülmesi ve Meclis’in tatilde olduğu günlerde de komisyonun çalışması için karar alınması” olarak belirlediler.


  184 KATILIM GEREKİYOR


  TBMM İçtüzüğü’ne göre Meclis Başkanı, en az 110 milletvekilinin imzasını taşıyan olağanüstü toplantı çağrısını yerine getirmek zorunda. Ancak Yılmaz, CHP’nin talebinden farklı bir gün ve saat için çağrı yapabilecek. Genel kurulun toplanabilmesi için de en az 184 milletvekilinin hazır bulunması gerekiyor. 131 sandalyeli CHP’ye, olağanüstü toplantı konusunu önceden gündeme getiren 80 sandalyeli HDP destek verirse Genel kurulun toplanıp çalışmasının önünde engel bulunmuyor. CHP’li Özgür Özel, toplantı çağrısına, bölgede inceleme yapan CHP heyetinin raporu sonrası karar verdiklerini belirtti.


  HDP DE ÖNERGE VERDİ


  HDP de Suruç’taki saldırının araştırılması için Meclis Başkanlığı’na önerge verdi. HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken’in verdiği önergede, “saldırının ardındaki karanlık ilişki ve güçlerin açığa çıkarılması, saldırılara zemin hazırlayan hükümet politikalarının değerlendirilmesi” istendi.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı