Gündem Haberleri

  Olağanüstü kongreye yasak

  Hürriyet Haber
  17.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tüzükte skandal

  FP, yeni bir tüzük değişikliği skandalıyla daha çalkalanıyor. FP tüzüğünde kongre öncesinde gizlice yapılan son dakika değişikliğiyle olağanüstü kongreye gidilmesi olanaksız hale getirildi. Gelenekçi kanadın ağır topu Oğuzhan Asiltürk'ün girişimiyle tüzükte yapılan değişiklikle, olağanüstü kongreye gidilebilmesi için, ‘‘Delegelerin üçte ikisinin noter tastikli başvurusu ve bu başvurunun da GİK tarafından kabulü’’ koşulu getirildi. Tüzüğün eski halinde ise delegelerin beşte birinin başvurusu olağanüstü kongre için yeterli sayılıyordu. Tüzüğün eski halinde, ‘Delege imzaları için noter tastiği’ ve ‘GİK kararı’ koşulları da yer almıyordu. Tüzükte yapılan bu değişiklikter sonra, toplam sayısı bin 238 olan delegelerin üçte iki çoğunluğunun sağlanması halinde bile, GİK'in tümüyle gelenekçi kanattan oluşması nedeniyle FP'de olağanüstü kongreye gidilmesi hiç bir şekilde mümkün görülmüyor.

  SPY'YE AYKIRI

  FP tüzüğünde kongre öncesinde yine gizlice yapılan bir başka değişiklikle de, Abdullah Gül'ün ortaya attığı ‘çarşaf liste’ önerisinin önü kesilirken, delegelerin listeler üzerinde isim çizerek yapacakları değişiklikler de geçersiz hale getirilmişti. Tüzükteki bu değişiklikler nedeniyle, FP'nin 14 Mayıs'taki büyük kongresinde, çok küçük oy farkına rağmen Genel Başkan Recai Kutan'ın GİK listesi tulum çıkarmıştı. Yenilikçi kanat, bu tüzük değişikliğinin Siyasi Partiler Yasası'na aykırı olduğunu savunurken, gelenekçi kanat ise ‘‘Günün ihtiyaçlarına cevap vermeyen tüzüğümüzü, diğer partilerin de tüzüklerinden esinlenerek günün şartlarına uygun hale getirdik’’ savunmasını getirdi. Kongre öncesinde yapılan bir başka tüzük değişikliğiyle de, yenilikçi kanatta yer alan Grup Başkanvekilleri Bülent Arınç, Abdüllatif Şener ve İsmail Kahraman'ın FP Başkanlık Divanı'ndaki ‘asıl’ üyelikleri de ‘müşahid’ üyeliğe dönüştürülerek, oy hakları ellerinden alınmıştı.

  Kutan: Artık benim kadar Gül de sorumlu

  FP Genel Başkanı Recai Kutan, bundan böyle FP'nin başarısından, kendisi kadar kongredeki rakibi Abdullah Gül'ün de eşit ağırlıkta sorumlu olduğunu söyledi. Kutan, FP'nin dünkü Meclis Grubu'nda ayakta alkışlanarak çıktığı kürsüde, makam, şan, şöhret için değil hizmet için yola çıktıklarını söyledi. Kutan, ‘‘Kongreden herkes kucaklaşarak, bir anlamda da helallaşarak ayrıldı. Dünden itibaren yepyeni bir sayfa açtık. Geriye dönüp bakmayız. Gerideki hadiselerden ders almak ayrı, geçmişte yapılıp söylenenler ayrı, bu defteri yırtıp attık. Delegeler iradelerini ortaya koydu’’ dedi. Kutan, bölünme bekleyenlerin, FP'ye hákim olan manevi ve ahláki değerlerden habersiz olduklarını da savundu. ‘‘Bu camiada verilen rütbeler önemli değildir’’ diyen Kutan, grup toplantısında bulunan rakibi Gül'e dönerek, ‘‘Sorumluluk sadece bizde değil, bütün FP'lilerdedir. FP'nin başarısı yolundaki çalışmalarda benim sorumluluğum ne kadarsa, Gül'ün sorumluluğu da en az o kadardır. Enerjimizi parti içi mücadelelerde harcayamayız. Kongrede herşey söylendi. Artık bundan sonra bize düşen birlik, beraberlik, bütünlük, planlı, programlı çalışmak, ciddiyet ve disiplindir. Artık parti içi mücadele sözkonusu olamaz’’ dedi.

  ALLAH YARDIMCISI OLSUN

  Yenilikçi kanattan Grup Başkanvekili Bülent Arınç da konuşmasında Kutan için ‘‘Allah yardımcısı olsun’’ temennisinde bulunurken, ‘‘Hepimizin üzerine düşen görevi liyakatla yapacağına söz veriyorum. Bir biz bütünüz, aileyiz. Parti içinde doğrular her zaman söylenecektir. Güzel olan her zaman yapılacaktır. Doğru ve güzelliklerde eksiklikler varsa bu da her zaman söylenecektir’’ dedi.

  MHP: FP'nin hedefi biziz

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, FP'nin siyasi centilmenliğe aykırı bir şekilde MHP'nin içine nifak sokmaya yönelik politika izlediğini söyledi. MHP Başkanlık Divanı'nda, FP'nin siyasette en büyük rakip olarak MHP'yi gördüğü hususunda görüş birliğine varıldı. Başkanlık Divanı'nın önceki aşkam Bahçeli başkanlığındaki toplantısında, Pazar günü yapılan FP'nin 1. Olağan Büyük Kongresi değerlendirildi. Divanda, FP kongresinde MHP'yi temsil eden ve adları okunduğunda salondakilerin yuhaladığı MHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Şefkatli ve MHP Genel Sekreter Yardımcısı ve Konya Milletvekili Sait Gönen, izlenimlerini bir rapor halinde anlattılar. MHP'nin ‘FP raporunda’ şu tespit yapıldı:

  Kutan ve Gül, konuşmalarında hedef tahtasına ‘İktidardaki MHP’yi koyarak haksız eleştirilerde bulundular. MHP'nin ve Genel Başkanı Bahçeli'nin iktidarda hiç ağırlığını koyamamakla, DSP ve ANAP'ın rengine bürünmekle suçladılar.

  Gizli operasyonu Asiltürk'e yaptırdı

  Recai Kutan'ı destekleyen yasaklı lider Necmettin Erbakan, kongre öncesi gizlice yaptırdığı son dakika değişikliği ile FP'de olağanüstü kongreye gidilmesini imkansız hale getirdi. Yenilikçilerin önünü kesmeye yönelik girişimi, Oğuzhan Asiltürk gerçekleştirdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı