Gündem Haberleri

  Okuyan'dan SSK hastanelerinde kalite sözü

  Hürriyet Haber
  16.07.2001 - 12:25 | Son Güncelleme:

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan,  hedeflerinin SSK hastanelerinde toplam kalite standardını sağlamak ve bu konudaki çalışmalarla en düzgün, en kaliteli sağlık hizmetini hastalara verebilmek olduğunu belirtti.

  Sağlık Bakanlığı, üniversite ve özel hastanelere meydan okuyarak, ''İşte hodri meydan, en kaliteli hizmeti biz vereceğiz'' diyen  Okuyan, önümüzdeki yılın sonunda 40 hastaneye ISO 9002 kalite belgesi aldırılmazsa bunun bedelinin bakanlık makamında 1 dakika bile oturmadan çekip gitmek olduğunu söyledi.

  Okuyan, SSK hastaneleri başhekimleri ile SSK Başkanlığı toplantı salonunda biraraya geldi.  Burada konuşan Okuyan, SSK hastane ve dispanserlerinin 36 milyon vatandaşa, 24 saat hizmet verdiğini söyledi.  SSK'nın yıllardır fevkalade ihmale uğradığını ifade eden Okuyan, son iki yıldır yapılan çalışmalar sonunda SSK poliklinikleri önünde oluşan kuyrukların yarıya indirildiğini kaydetti.  

  Önümüzdeki 1.5 yıl sonunda SSK hastaneleri ve disperleri önünde hiçbir vatandaşı kuyruğa muhatap etmeyecekleri sözünü veren Bakan Okuyan, şöyle konuştu: 

  ''Ancak bizi aşan problemler var. Bazı engellerle karşı karşıyayız. Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) denen kurum, otomasyon projemize hala onay vermiyor. Bunu anlamakta müşkülatım var. SSK'nın yılda 700-800 trilyon lira fazla ödeme yapmasını engelleme yolunda alınacak tek tedbirin otomasyon olduğunu biliyorsak ve hala DPT onay vermiyorsa, bunun altını çiziyorum, biz para istemiyoruz, pul istemiyoruz, ama onay vermiyor. Bu, devletin hantal yapısının tipik bir örneği. 102 yerde 1. basamak modüler sistemde prefabrik dispanser yapacağız. Buna da onay vermiyorlar. Osmaniye'ye, Antalya'ya modüler sistemle hastane yapacağız. DPT'den izin gelmiyor. Bu DPT ile işimiz var, bu engeli aşacağız.''  

  SSK'LARA KALİTE BELGESİ

  Bakan Okuyan, hedeflerinin SSK hastanelerinde toplam kalite standardını sağlamak ve bu konudaki çalışmalarla en düzgün, en kaliteli sağlık hizmetini hastalara verebilmek olduğunu da belirterek, şu ana kadar 33 hastanenin toplam kalite çalışmalarına katıldığını ve 3 hastanenin ISO 9002 Kalite Belgesi aldığını anlattı. 

  Yıl sonuna kadar kalite belgesi alan hastane sayısını 10'a çıkarmayı hedeflediklerini belirten Okuyan, ''Hedefimiz, önümüzdeki yıl sonunda 40 hastaneye, daha sonra da tüm hastane ve dispanserlere bu belgeyi kazandırmak'' dedi.

  Amaçlarının müşteri memnuniyetini sağlamak olduğunu kaydeden Okuyan, bunun tüm kamu kurum ve kuruluşları ile devletin de amacı olması gerektiğini ifade etti.  SSK hastaneleri ve dispanserlerinin önümüzdeki yıl sonuna kadar çoğu özel hastaneden daha iyi hizmet veren kurumlar haline getirileceğini tekrarlayan Okuyan, şöyle devam etti:

  ''Çok açık ve net ifade ediyorum, bu çalışmalarda netice alamayan başhekim arkadaşımı sonra biz üzeriz. Mazeret yok, başarısızlığın mazereti olamaz. Bu benim için de geçirlidir. Bunun bir bedeli vardır.Biz önümüzdeki yılın sonunda 40 hastaneye ISO 9002 Kalite Belgesi aldıramazsak, hastane ve dispanserler önünde hala kuyruk olursa bunun bedeli siyasidir. O da bakanlık makamında 1 dakika bile oturmadan çekip gitmektir.''  

  Başhekimlerle yapılan toplantılarla, hastanelerle ilgili sorunların tartışılacağını ve alınması gereken önlemelerin alınacağınıifade eden Okuyan, sonunda, SSK hastaneleri ve dispanserlerini, saygın ve tercih edilen kurumlar haline getireceklerini söyledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı