Gündem Haberleri

  Okuyan: Süreç PKK lehine işliyor

  Yaşar ANTER/BODRUM (Muğla), (DHA)
  27.08.2009 - 15:07 | Son Güncelleme:

  ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Yaşar Okuyan, “Adı tam 13 kez değiştirildiği açılım aslında bölücülük açılımından başka bir şey değildir. TSK da açılıma gösterdiği tepkide geç kalmıştır. Süreç PKK’nın lehine işliyor” dedi.

  Muğla'nın Bodrum İlçesi'ne gelen Yaşar Okuyan, beraberindeki Yeni Parti Genel başkan Yardımcısı İrfan Pınarbaşı ile birlikte, Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Yıldızhan'ı makamında ziyaret etti. Okuyan, Bodrum Belediyesi'nin yatırım ve projeleri ile ilgili bilgi aldı. “Bodrum’a gelip tatil yapmadıkça tatil yaptığımı hissetmiyorum” diyen Yaşar Okuyan, kamuoyunda tartışılan ‘Kürt açılımını' ‘bölücülük’ olarak nitelerken, şöyle dedi:

  “Adının 1 ayda 13 kez değiştirildiği ve içeriğinin hala belli olmadığı bu Kürt açılımı aslında bölücülük açılımından başka bir şey değildir. Bu açılımın tek adı vardır; bölücülük açılımıdır. Bunun ilk adımları Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı iken 2003 yılı Nisan ayında ABD’li Powell ile yaptığı 2 sayfalık 9 maddelik gizli anlaşma ile atılmıştı. O anlaşmadaki tüm maddeler Türkiye'nin aleyhineydi. O zaman bu anlaşmanın içeriğini en az 20 kere sordum, ancak, hiçbir yanıt alamadım. AKP hükümeti yeni yasaları çıkardıkca, bir gecede çıkan yasalar ve çıkarılmak istenen yeni yasalarla bu anlaşmanın maddelerinin tam olarak örtüştüğü ortaya çıktı.”

  CHP lideri Deniz Baykal ile MHP lideri Devlet Bahçeli’nin sert çıkışlarını yerinde bulduğunu anlatan Okuyan, şöyle devam etti:
  “Açılımın ilk günlerinde toplumun bilmeden verdiği destek yüzde 65'lerden yüzde 30'lara indi. Baykal ve Bahçeli'nin sert çıkışları toplumun gözünü açtı. Toplumda yandaş medya aracılığı ile yaratılan bilgi kirliliği vatandaşın kafasını karıştırdı. Sayın Başbakan Türkiye'nin 100 yıldır ilgilendiği ve zorlandığı bir sorunu 4 ay gibi kısa sürede sona erdirip bitirmek niyetinde. Başbakan’ın aceleciliğinin altında, uluslararasında verdiği bir sözü yerine getirememenin paniği yatıyor. Yangından mal kaçırırcasına yasalar çıkarılıyor. Başbakan manavdan kiraz almıyor, bu ülkenin geleceğine yönelik ciddi adımlar atıyor. Bakanlar senin elinde, Cumhurbaşkanı senden, Meclis Başkanı senden, acelen ne? Tüm bu yasaları ülkenin yüzde 70’ni temsil eden partilerle görüşüp uzlaşıp çıkarsan olmaz mı? Başbakan’ın hareketleri ciddi devlet adamlığına yakışmaz. Şimdi Bahçeli ve Baykal ile görüşmek istiyormuş, bu saatden sonra bu görüşmeler hiçbir işe yaramaz.”

  “SÜREÇ PKK’NIN LEHİNE İŞLİYOR”

  Okuyan, ülkedeki kaos ortamının terör örgütü PKK lehine işlediğini savunurken, Türkiye'de siyasetin tepesinin kilitlenmiş durumda olduğunu anlatırken, “Türk Silahlı Kuvvetleri açıklamalarını gecikerek ve Zafer Bayramı kutlama mesajlarının arasına sıkıştırarak veriyor. Silahlı Kuvvetleri günlük polemiklerin dışında tutmalı, yıpratmamalı. Türk Silahlı Kuvvetleri zaman zaman hiç gereği yokken açıklamalar yapmıştı. Ancak böyle ulusal bir devletin parçalanma noktasına geldiği dönemde MGK toplantısında 25 yıldır ilk kez ‘terörle mücadele' diye bir kelime cümle yok. MGK'da asker sivil mutabakat sağlanmalıydı. Sağlandı da bizim mi haberimiz olmadı. Silahlı Kuvvetler olarak ortadaki tereddüt, itiraz ve endişeleri fazla önemsemiyormusunuz, bu konuda kamuoyunun açık olarak bilgilendirilmesi gerekirdi. Ancak, bu tür açıklamalar zamanında yapılırsa bu tür gerginlikler zirveye ulaşmadan önlenir. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Anayasa'nın verdiği Türkiye Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumaya yönelik görevleri vardır.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı