Gündem Haberleri

  Okuyan: Memurlara grev hakkı Anayasa sorunu

  Hürriyet Haber
  17.07.2001 - 10:48 | Son Güncelleme:

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, memur sendikalarına grev hakkının Anayasa değişikliği ile ele alınması gerektiğini söyledi.

  Okuyan, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı Sami Evren'i kabul etti.

  Bakan Okuyan, kabulde yaptığı konuşmada, kamu görevlilerine sendika kurma hakkı verilmesiyle ilgili yönetmeliklerin, en doğru ve sağlıklı şekilde hazırlanmasının, kendileri için çok önemli olduğunu belirtti. Okuyan, şöyle konuştu:

  GREV OLAN YERDE LOKAVT VARDIR

  ''Nasıl, işçi konfederasyonlarının lehinde ve aleyhinde bir tavrımız olmamışsa, memur konfederasyonlarının da lehinde ve aleyhinde böyle bir tavrımız kesinlikle olmayacaktır. Kamu görevlilerine, grev ve toplusözleşme hakkı verilmesi, Anayasa değişikliğini içeren bir konu. Partilerarası Uzlaşma Komisyonu, bazı uzlaşma metinlerini deklare etti. Bu konu ise hala komisyonda tartışılıyor. Dünyanın her yerinde, grevin olduğu yerde lokavt vardır. Anayasa değişikliği yapılırken, bu hususun da dikkate alınması gereklidir.''

  KESK Genel Başkanı Sami Evren, Kamu Görevlileri Sendika Yasası'nın çıktığını anımsatarak, bu yasanın, grev ve toplusözleşmeyle ilgili taleplerini karşılamadığını ifade etti.

  KESK: GREV ANAYASAL HAK OLMALI

  Bu konudaki yönetmeliklerle ilgili olarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yapılan çalışmaların devam ettiğini kaydeden Evren, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Bu yönetmeliklerin, demokratik, katılımcı içerikli, açık, şeffaf olması gereklidir. Ayrıca, hiçbir sendikanın kayrılmaması, fason üye kaydı yapılmaması gerektiğini düşünüyoruz. KESK'in taslak metinleri devar. Önümüzdeki süreçte, grev ve toplusözleşmeli sendika hakkımızı elde etmeye yönelik çalışmalarımız sürecek. Grev ve toplusözleşme hakkı, Anayasa'da güvence altına alınmalıdır. İşyerlerinde üyeler, askıya çıkarılmalıdır. Bilgiler manyetik ortama aktarılmalıdır. Böyle olmazsa, sendikal hareket ve sendika üyeleri zarar görür.''

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı