Gündem Haberleri

  Okuyan: AKP Meclis’e erken seçim kararı aldıracak

  ANKARA(ANKA)
  17.01.2006 - 09:33 | Son Güncelleme:

  Kurban bayramında 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve eski Başbakan Bülent Ecevit’e yaptığı ziyaretlerle dikkat çeken Hür Parti Genel Başkanı Yaşar Okuyan, AKP’nin Haziran ayında Meclis’e erken seçim kararı aldırtacağı iddiasında bulundu.

  Okuyan yaptığı açıklamada, Demirel ve Ecevit’e bayramlaşma amacıyla ziyaretlerde bulunduğunu, bu ziyaretlerde Türkiye’nin gündemiyle ilgili konularda görüş alışverişinde bulunduğunu bildirdi.

  Okuyan, erken seçim tartışmalarını değerlendirirken, sadece AKP’nin değil muhalefet partilerinin de 2006’da seçim istemediklerini savundu. Okuyan, yaptıkları açıklamalara karşın aslında muhalefet partilerinin erken seçim için bir bastırmaları olmadığını, çünkü hiçbir partinin halk desteğini arkasında hissetmediğini söyledi.

  Okuyan, "Muhalefet partileri şu anda yüzde 10’luk seçim barajını nasıl geçeceklerinin derdindeler. Hedefleri yüzde 10 barajını geçmek olanların da erken seçim için bastırmasını bekleyemezsiniz" dedi. Başbakan Erdoğan ve AKP’nin de istememesine karşın 2006’da seçim yapmak zorunda kalacağını belirten Okuyan, şöyle dedi:

  "AKP SEÇİME MECBUR"

  "2006’da kesin seçim olacak. Muhalefet istedi, Tayyip Erdoğan istedi diye değil, mecburen olacak. Seçimi Kıbrıs’la ilgili Ek Protokol getirecek. Ek Protokol’ü Meclis’e getirebilirlerse 1 Mart tezkeresindeki gibi bir durum yaşanması söz konusu. Eğer Ek Protokol’ü getirir ve 1 Mart gibi bir ret kararı çıkarsa o zaman erken seçime gitmekten başka çareleri kalmayacak. Ek Protokol’ün getirilmesini AB istiyor. Ancak bunlar getirmekte zorlanıyor. Eğer Ek Protokol’ü getiremezlerse de seçime gitmekten başka çareleri kalmaz. Olağanüstü başka bir gelişme olmazsa bana göre bu sene haziran ayında Meclis’e erken seçim kararı aldırtıp tatile çıkartacaklar ve 2006 sonuna kadar da seçim yapılacak."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı