Gündem Haberleri

  Okur Mektupları

  Hürriyet Haber
  25.03.2005 - 01:44 | Son Güncelleme:

  Arayıcı mağdurlarına müjdeli bir haber

  Günümüzde sıradan İnternet kullanıcılarının başlıca sorunu arayıcı (dialer) programlardır. Tüketici, bu konuda içerik barındıran bir programı farkında olmadan ya da yanlışlıkla bilgisayarına indirdiğinde, bu program bilgisayar kapalı olsa dahi ‘uluslararası bağlantı yaparak’ hattı kullanıyor ve milyarlarca liralık yüklü faturalarla karşılaşılmasına sebebiyet veriyor.

  Kamuoyunun bilgilendirilmesi açısından önemli bulduğum bir mahkeme kararından bahsetmek istiyorum. Ankara 2. Tüketici Mahkemesi 2004/928 E., 2004/998 K. sayılı kararıyla, otomatik arayıcı sistemiyle ilgili sorumluluğun (mevcut durumda) Türk Telekom AŞ üzerinde olduğunu zira tekel konumundaki Telekom’un tüketiciyi yeterince bilgilendirmediğini, arayıcı sistemi nedeniyle tüketicilerin zarar görmelerini engellemek için gerekli önlemleri almadığını, bu yüzden de zararın Telekom’a yükletilmesi gerektiğini söylemektedir.

  Bu şekilde arayıcı programları nedeniyle yüksek fatura ödemek zorunda kalan kişiler, ödemiş oldukları bedeli geri alabileceklerini öğrendikleri tarihten itibaren 1 yıl ve her halükarda 10 yıl içerisinde yüksek fatura bedellerini Türk Telekom AŞ’den dava yoluyla isteyebilirler. Henüz faturalarını ödememiş tüketiciler ise bu kararı gerekçe göstermek suretiyle yine ‘tüketici sorunları hakem heyetlerine’ ya da ‘tüketici mahkemelerine’ başvurabilirler.

  Av. Hakan Yıldırım

  Öğretmenlar ne kadar bekleyecek

  Öğretmenlere satılacak F klavyeli dizüstü bilgisayar kampanyasına sevinmiştim.

  Ancak, bu kampanya ile ilgili sağlıklı bilgi içeren resmi duyuru yapılmadığı gibi basında yazı da yayınlanmıyor. Örneğin, yüksek öğretim kurumlarında çalışan öğretim üyelerini kapsayıp kapsamadığı konusunda çelişkili yorumlar var. Kampanyanın ne aşamada olduğu da belli değil. Bu konuda bizleri aydınlatmanızı rica ediyor, başarılar diliyorum.

  Ayhan Kılıç

  Bize resmi makamların verdiği bilgiye göre, özel okul ve devlet okullarındaki öğretmenler ile üniversitelerdeki öğretim üyeleri de kampanya dahilinde bulunacak. Araştırmamıza göre kampanya henüz hazırlık aşamasında. Bilgisayarları satacak yüklenici firmalarla Vakıfbank’ın görüşmeleri ve şirketlerin hazırlık süreci tamamlanır tamamlanmaz tanıtımlara başlanacağı bildirildi. Kesin olmamakla birlikte, bir aylık bir süreden söz edildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı