Gündem Haberleri

  Okulu temizlemek onların işi

  Nuran ÇAKMAKÇI-Japonya
  13.03.2005 - 00:18 | Son Güncelleme:

  Japonya’ya eğitim gezisine giden 18 ilköğretim öğretmeni çeşitli kentlerdeki okulları ziyaret etti, yetkililerle görüştü. Misafirlerin terlikle, öğrenci ve öğretmenlerin sadece okulda giydikleri temiz ayakkabılarla girdikleri okullarda Türk öğretmenleri en çok Japon öğrencilerin her gün öğle yemeğinden sonra okulu baştan aşağı temizlemesi şaşırttı.

  JICA (Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı) tarafından düzenlenen Gençlik Davet Programı kapsamında Japonya’ya 25 günlük bir eğitim gezisinde bulunan 18 öğretmen ve Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Şube Müdürü Fikri Üst, okul ziyaretleri sırasında en çok okulların öğrenciler tarafından temizlenmesine şaşırdı. Gittikleri her okulda ders sona erdikten sonra öğrencilerin süpürgeyi, kovayı ve bezi alıp Japon öğretmenleriyle sınıflarını temizlemesini şaşkınlıkla izleyen öğretmenler, uygulamanın Türkiye’de de olmasını istedi.

  Tokat, Ankara, İzmir, Van, Diyarbakır, Kırklareli, Bursa, Denizli, Uşak, Batman, Tekirdağ, Kahramanmaraş, Hatay, Adana, Ardahan ve Aksaray’da görev yapan ilköğretim sınıf ve branş öğretmenleri, okul ziyaretlerinde zaman zaman temizlik yapan Japon öğrencilerine katıldı.

  Teknoloji devi Japonya’da ilkokul birinci sınıftan, lise son sınıfa kadar her öğrenci sınıfını temizlemekle yükümlü. Okullarda temizlik yapan müstahdem yok. Öğrenciler kendi işini kendileri yapıyor. Her okulda öğle yemeğinden sonra çocuklar sıraları kaldırıp, süpürüyor, ardından kovalara su doldurarak, bezleri eline alıp yerler de dahil temizliyor. Çalışma grup lideri bir öğrenci tarafından organize ediliyor. Son sınıflar birinci sınıflardaki küçük arkadaşlarına yardım ederek dayanışmayı, küçüklere yardım etmeyi öğreniyor.

  Çocuklara kamusal alanları temiz tutma ve ekip çalışması bilinci aşılayan bu uygulama yönetmeliklerde, ders programlarında yer almıyor. Gelenek olarak sürdürülüyor. Öğrencileri motive etmek amacıyla, öğretmenler de temizliğe katılıyor.

  DENENDİ, OLMADI

  Özel Uğur Lisesi Genel Müdürü Mahmut Oyman 1948 ve 1968 Eğitim Programı’nda Japonya’dakine benzer bir amaçla Temizlik Kolu oluşturulduğunu ama sistemin yürümediğini söylüyor.

  Özel Kemer İlköğretim Okulu Müdürü Meral Bilgin ise velilerden tepki görecekleri inancında: ‘30 yıllık eğitim tecrübemle söylüyorum, biz böyle bir uygulama başlatsak veliler kabul etmez. Kısa süre önce atölye çalışmasından sonra çocuklardan çalıştıkları alanı temizlemelerini istediğimizde tepki gördük. Velilerde ‘çocuğuma dokunmayın’ yaklaşımı olmasa, paylaşımcılığı teşvik etseler eğitimde daha başarılı oluruz. Çocuklar sınıfını, çalışma alanını sahiplenir, korur.’
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı